E-skutery – sharing – Polska. Pierwszy kwartał 2023 roku

  Skutery - sharing - Polska - 1 kwartał 2023
  Fot. Mobilne Miasto

  Przełom marca i kwietnia to tradycyjnie okres, w którym – wraz z nadejściem wiosennej aury – intensywnie rozwijają się usługi współdzielonej mikromobilności. Poniżej przedstawiamy stan tego rynku na dzień 31 marca 2023 roku w odniesieniu do sharingu skuterów elektrycznych.

  Skutery - sharing - Polska - pierwszy kwartał 2023
  Rynek współdzielonych skuterów w Polsce. Źródło: Mobilne Miasto

  Komentarz:

  • W porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku dostępność współdzielonych e-skuterów w Polsce spadła o blisko jedną czwartą, do poziomu niespełna 400 pojazdów. Dostępne były one w sześciu miastach (co oznacza spadek liczby miast o jedną trzecią rok do roku): w Trójmieście (170 sztuk), Poznaniu (105), Szczecinie (75) oraz Iławie (30).

  • Usługi współdzielenia e-skuterów świadczone były na koniec marca 2023 roku przez dwie sieci: EcoShare (265 pojazdów w czterech miastach; 65 proc. udziału rynkowego) oraz blinkee.city (135 pojazdów w dwóch miastach; 35 proc. udziału).

  • Rynek tzw. mopedsharingu już od kilku lat znajduje się w odwrocie. Pod względem podaży pojazdów jest on obecnie nawet 5-krotnie mniejszy w porównaniu do swojej szczytowej skali sprzed kilku lat.

  • Sezon 2023 będzie prawdopodobnie kolejnym rokiem słabnięcia usługi współdzielenia skuterów, chyba że pojawi się w Polsce nowa usługa w tym segmencie. Warto zauważyć, że sytuacja z polskiego rynku nie znajduje odzwierciedlenia w trendach zachodnioeuropejskich (Hiszpania, Holandia, Niemcy, Włochy, Francja) – tam których kategoria mopedsharingu rośnie.

  Dla porównania poniżej pokazujemy stan polskiego rynku skuterów współdzielonych w analogicznym okresie roku poprzedniego, tj. na koniec marca 2022 roku.

  Skutery - sharing - marzec 2022 r.

  Treść: Mobilne Miasto, współpraca: SmartRide.pl


  Wykorzystanie danych z tego materiału wymaga powołania się: “Źródło: Mobilne Miasto / SmartRide.pl

  WSPARCIE