Według serwisu “The Information” z San Francisco Lime poszukuje funduszy ratunkowych na przetrwanie okresu pandemii. “The Information” powołuje się na insiderskie przecieki, potwierdzone przez dwa źródła w firmie. Informatorzy serwisu twierdzą, że ewentualne podniesienie kapitału negocjowane jest z inwestorami na warunkach zakładających wartość całej spółki na poziomie 400 mln dol.

Lime to największa, obok konkurencyjnego Birda, hulajnogowa firma na świecie.

Taka wycena oznacza, że pandemia koronowirusa zdołowała wartość Lime o ponad 80 proc.

W poprzedniej rundzie finansowania, nieco ponad rok temu, inwestorzy venture capital obejmowali akcje Lime na warunkach zakładających wycenę spółki na poziomie 2,4 mld. dol. – co wówczas oznaczało ponaddwukrotny jej wzrost. Firma pozyskała wtedy 300 mln dol., kapitał wyłożyly m.in. fundusze Andreessen Horowitz, Bain Capital Ventures, Fidelity Investments.

Podobną wycenę (ok. 2,5 mld dol.) osiągnął jeszcze na jesieni ubiegłego roku Bird, który pozyskał w październiku 275 mln dol., również od venture capital.

Koronawirus sparaliżował hulajnogi

W obecnej rzeczywistości te wyceny wydają się abstrakcyjne.  W ostatnią niedzielę “Bloomberg”, również na podstawie źrodeł wewnątrz firmy, podał, że jej zasoby gotówki wystarczą obecnie na przetrwanie 12 tygodni.

W wyniku pandemii i ograniczeń ruchu wprowadzanych przez władze w kolejnych państwach, biznes hulajnogowy w znacznej mierze zamarł. 17 marca Lime zawiesiła wypożyczanie hulajnóg i wycofała swoje pojazdy z większości rynków, w tym z najważniejszych biznesowo miast Europy i USA – przez co zdolność firmy do osiągania przychodów drastycznie spadła.

• Czytaj też: Bird ogłasza zwolnienia 30 proc. pracowników

Według “Boomberga” jeszcze 14 marca (czyli już w czasie nasilającej się pandemii, ale przed główną falą blokad i restrykcji) Lime osiągała dziennie przychody na świecie na poziomie 617 tys. dol. Trzy dni później – jeszcze przed zawieszeniem usług – było to już tylko niecałe 193 tys. dol.

Więcej na ten temat:

“Bloomberg”: Lime ma pieniądze na 12 tygodni, będą zwolnienia. Czytaj: potem grozi bankructwo

W sumie swojej krótkiej historii Lime (spółka istnieje od 2017 r.) pozyskała łącznie (według danych z Crunchbase) 765 mln dol., za które rozciągnęła błyskawicznie swoje usługi hulajnogowe na cały świat.


Po newsy z branży mikromobiności zapraszamy na nasz Twitter i Facebook

WSPARCIE