Od najbliższego poniedziałku (22 kwietnia) na ulicach Wrocławia ma pojawić się 30 współdzielonych hulajnóg elektrycznych stanowiących swego rodzaju dzieło sztuki – bo przemalowanych przez studentów wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych z Wydziału Malarstwa oraz Wydziału Grafiki i Sztuki Mediów. To efekt wspólnego projektu uczelni i firmy Lime pod nazwą “Hulaj ART: Sztuka na kółkach”. Dziś odbył się wernisaż malowanych hulajnóg.

– Dla młodych twórców projekt stanowił niepowtarzalną szansę na zaistnienie w przestrzeni miejskiej ze swoją twórczością oraz na wprowadzenie sztuki do naszej codzienności – mówi dr hab. Marta Płonka, prorektor wrocławskiej ASP, cytowana w informacji prasowej.

Przemalowana hulajnoga Lime - 2 miejsce
Ta hulajnoga zajęła trzecie miejsce w konkursie. Na zdjęciu otwarciowym wyżej widzicie fragment pojazdu, który zajął miejsce drugie. Fot. Lime

– Jesteśmy zaszczyceni, że władze uczelni oraz studenci tak bardzo zaangażowali się w nasz wspólny projekt. Dziękujemy każdemu artyście – mówi Damian Kupczak, senior operations manager Lime Polska.

Spośród 30 pomalowanych e-hulajnóg trzy projekty nagrodzono we wspólnym głosowaniu przedstawicieli firmy i uczelni – ich autorzy otrzymali darmowe karnety długoterminowe na przejazdy hulajnogami Lime. Pozostali uczestnicy otrzymali krótsze pakiety. Przemalowane sprzęty mają trafić na ulice miasta jako część wrocławskiej floty Lime, liczącej sobie obecnie 2 tys. pojazdów.

Malowane hulajnogi elektryczne - miejsce 1 we wrocławskim projekcie artystycznym
A oto zbliżenie na zwycięzcę wrocławskiego konkursu artystycznego. Fot. Lime

Z niecodziennym malowaniem współdzielonych e-hulajnóg mogliśmy się już w Polsce spotkać. Kiedyś firma Tier wypuściła w ramach akcji marketingowej ograniczoną serię tych urządzeń pomalowanych w kolory imitujące ubarwienie różnych zwierząt, była to jednak typowa akcja marketingowa, a sprzęt był malowany fabrycznie. Niekiedy można też spotkać na ulicach uliczne hulajnogi malowane sprejem, najczęściej na srebrno lub na złoto, to z kolei jednak już robota wandali.

Malowane hulajnogi to sztuka wizualna, więc nie ma co tu więcej pisać – lepiej je obejrzeć. Poniżej znajdziecie galerię prac, warto zobaczyć.

Na koniec nasza subiektywna opinia, ale… Ktokolwiek wymyślił ten projekt – piarowo stanowi on chyba najlepszą akcję ocieplania wizerunku współdzielonych hulajnóg elektrycznych, odkąd 5,5 roku temu pojawiły się w polskich miastach i po początkowej euforii zaczęły ściągać na tę usługę dużo krytyki, dotyczącej głównie zagracania miasta. Zresztą to właśnie Wrocław był miastem, w którym usługa wynajmu hulajnóg na minuty zadebiutowała w Polsce – i to właśnie firma Lime jako pierwsza ją wprowadziła w naszym kraju.

Młodym artystom gratulujemy. Pytanie tylko jak długo artystyczne e-hulajnogi utrzymają się we Wrocławiu w stanie, który pozwoli cieszyć nimi oko.


⇒ Chcesz wesprzeć naszą pracę? Nie zbieramy na Patronite ani nie prosimy o kawę, ale możesz:

WSPARCIE