W Gdyni trwa trzecia edycja programu dotacji do zakupu roweru elektrycznego. Urząd miasta przyjmuje wnioski od 1 stycznia – i można je składać aż do 15 października 2024 roku. Nowi wnioskodawcy muszą jednak liczyć się z tym, że najpierw będą brane pod uwagę wnioski z zeszłorocznej edycji, które – z uwagi na ograniczenia budżetowe – nie “załapały się” na dofinansowanie w edycji 2023.

W 2023 roku złożono 89 wniosków o dotacje na zakup roweru elektrycznego. Na ten moment pula przeznaczona na ten cel wynosi 180 tys. zł co pozwala na rozpatrzenie 72 wniosków. W pierwszej kolejności rozpatrywane będą wnioski z roku 2023 – poinformował nas Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

Ten rachunek arytmetyczny wynika z tego, że maksymalne dofinansowanie dla jednego wnioskodawcy to 50 proc. ceny zakupu roweru elektrycznego, ale nie więcej niż 2,5 tys. zł. Szczegółowy artykuł o tym jakie są warunki i zasady dotacji oraz zobowiązania osoby, która kupi rower z dofinansowaniem znajdziecie pod linkiem niżej oraz w filmie pod tekstem. 

Te wnioski, które nie zostały rozpatrzone ze względu na ograniczone środki w budżecie, mają pierwszeństwo rozpatrzenia w przypadku zabezpieczenia kolejnych środków finansowych na ten cel. W następnej kolejności rozpatrywane będą wnioski złożone od 1 stycznia 2024 roku – dodaje Marek Łucyk.

To oznacza, że w kolejce przed osobami ubiegającymi się o dofinansowanie w tym roku znajdą się wnioskodawcy z zeszłorocznej edycji, zachowujący pierwotną kolejność. Jeśli jednak ktoś jest gotów poczekać, to składanie w tym roku wniosku ma sens także o tyle, że w kolejnych odsłonach mechanizm ten zostanie powtórzony. A Gdynia zapowiada kontynuację programu dopłat przez wiele lat.

Dokument Strategia Rowerowej dla Miasta Gdyni zakłada, że na dotacje do zakupu roweru elektrycznego miasto przekaże do 2030 roku łącznie ok. 2,8 mln zł. Samorząd zamierza też cyklicznie wnioskować o uzyskanie dodatkowego dofinansowania zewnętrznego na ten cel od Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Taki zastrzyk finansowy program otrzymał już w zeszłym roku, w tym roku Gdynia spodziewa się go również. Możliwe więc jest, że pula pieniędzy w programie będzie większa.

Wnioski w Gdyni składać można tradycyjnie, w formie papierowej oraz elektronicznie, przez ePUAP.


WSPARCIE