Kim jesteśmy i co robimy:
Tworzymy pierwszy w Polsce serwis, dla którego tematem nr 1 jest mikromobilność miejska. Piszemy o małych, osobistych środkach lokomocji, usprawniających podróże po mieście (a czasem też przewóz towarów) na krótkich dystansach: są to przede wszystkim hulajnogi elektryczne i rowery elektryczne (e-bike), ale także pojazdy określane mianem UTO (urządzeń transportu osobistego) i wszelkie innowacyjne, lekkie środki transportu w mieście. Interesują nas również usługi związane z rozwojem mikromobilności, w tym sharing, oraz tworzące się otoczenie prawne i regulacyjne tej dziedziny.
Mikromobilność, dzięki rozwojowi sprzętu i technologii, zyskuje na znaczeniu – podnosi komfort i sprawność przemieszczania się, zwiększa poczucie niezależności komunikacyjnej, a w efekcie – poprawia jakość życia. Może świetnie uzupełniać się z prywatnymi samochodami i komunikacją zbiorową. Jest trendem współdecydującym o przyszłości miast i tą częścią elektromobilności, która przyjęła się w naturalny sposób, bez administracyjnych metod kija i marchewki (częściej spotyka się raczej z nadmiernymi ograniczeniami regulacyjnymi…). To dziedzina, w której bardzo dużo się dzieje – a my to relacjonujemy.
A oto co na temat SmartRide.pl sądzi Chat GPT w wyszukiwarce Bing, zapytany w styczniu 2024 roku o najlepszy w Polsce serwis na temat mikromobilności 😉
Wydawca i redaktor
Przez kilkanaście lat pracował dla dużych wydawnictw mediowych - m.in. jako redaktor prowadzący magazynu „Bloomberg Businessweek Polska”, freelancer, a początkowo jako dziennikarz ekonomiczny „Gazety Wyborczej” - specjalizując się w tematyce na styku biznesu i gospodarki, innowacji i nowych technologi oraz trendów społecznych. Zdobywca wielu wyróżnień i nagród dziennikarskich, w tym trzech nominacji do Grand Press, nagrody SDP i nagrody UOKiK. W latach 2018-19 rozpoczął przygodę z własnymi projektami medialnymi w dziedzinie smart city i mikromobilności, z których wyrósł SmartRide.pl.
Kontakt: z.domaszewicz@smartride.pl
Współpraca
Współpracownik SmartRide.pl od 2024 roku, sam siebie przestawia tak: "Mimo wielu już siwych włosów, w 2022 roku mocno zainteresowałem się tematem urządzeń transportu osobistego, co zaowocowało zakupem pierwszej hulajnogi elektrycznej jaką była Xiaomi Mi 3. Potem poszło z górki, a że moje zainteresowanie rosło z każdym dniem, uruchomiłem kanał na YouTube pod nazwą Huli Zbój na którym staram się pokazywać różne konstrukcje e-hulajnóg, a wkrótce również rowerów elektrycznych, bo moje zamiłowania do kolarstwa szosowego zobowiązuje. Jestem też założycielem facebookowej grupy Ruptor R1-R3-R6, poświęconej modelom tej marki".
Współpraca
Pasjonat hulajnóg elektrycznych, autor pierwszej dużej zorganizowanej listy hulajnóg elektrycznych w Polsce. Jego przygoda z hulajnogami elektrycznymi zaczęła się w 2019 roku, kiedy to nabył swoją pierwszą e-hulajnogę - Xiaomi Mija M365 Pro, której używa do dziś, obecnie już jako jednej z kilku. Twórca grupy na FB "Elektryczny Poznań". Ze SmartRide.pl współpracuje okazjonalnie od stycznia 2023 roku, zajmuje się głównie tematami dotyczącymi sprzętu. Mieszka w Poznaniu.
Projekty wideo
Reżyser i montażysta filmowy. Specjalizuje się w filmie dokumentalnym. Twórca serii "Tajemnice Państwa Podziemnego" (2016) wyprodukowanej we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego, serii fabularyzowanych filmów dokumentalnych "Grupa D, Departament IV, Ofiary morderstw PRL"(2016-2017) oraz fabularyzowanych dokumentów: "Wydarzenia Zielonogórskie 1960. Bitwa o dom katolicki." (2017), "Kresy" (2018), "Opowieść o Miłości" (2021). Zdobywca wielu nagród na festiwaalach filmowych. Współtwórca serialu przyrodniczego "Magia Wielkiego Błękitu" (reż. Dariusz Sepioło). Ze SmartRide.pl współpracuje od maja 2021 roku, rozwijając formaty wideo na portalu.
Geneza i rozwój
Główne tematy
Pojazdy
Dla kogo
Zapraszamy
Kontakt: redakcja@smartride.pl
Komentujemy
W miarę naszych możliwości i kompetencji chętnie wypowiadamy się w innych mediach, komentując kwestie dotyczące mikromobilności i jej rozwoju – z punktu widzenia niezależnych obserwatorów, ale zarazem dodając dobrze nam znany punkt widzenia użytkowników osobistych pojazdów elektrycznych.
Gościliśmy już wielokrotnie m.in. na różnych antenach Polskiego Radia, w TVP, w radiu TOK FM, a także w mediach internetowych i drukowanych, m.in. w “Rzeczpospolitej”.
Dziennikarzy, redaktorów i wydawców zainteresowanych naszą optyką zapraszamy do kontaktu.
Inspirujemy
Dzięki temu, że czytają nas dziennikarze mediów ogólnych, treści publikowane na SmartRide.pl bywają inspiracją dla dużych tytułów, a nasz serwis staje się autorskim źródłem tematów dla innych mediów, które potrzebują kompetentnych, ciekawych publikacji na temat mikromobilności, jej wpływu na miasta, gospodarkę i styl życia.