POLECAMY

Kim jesteśmy i co robimy:

Tworzymy pierwszy w Polsce serwis, dla którego tematem nr 1 jest mikromobilność miejska. Piszemy o małych, osobistych środkach lokomocji, usprawniających podróże po mieście (a czasem też przewóz towarów) na krótkich dystansach: są to przede wszystkim hulajnogi elektryczne i rowery elektryczne (e-bike), ale także pojazdy określane mianem UTO (urządzeń transportu osobistego) i wszelkie innowacyjne, lekkie środki transportu w mieście. Interesują nas również usługi związane z rozwojem mikromobilności, w tym sharing, oraz tworzące się otoczenie prawne i regulacyjne tej dziedziny.

Mikromobilność, dzięki rozwojowi sprzętu i technologii, zyskuje na znaczeniu – podnosi komfort i sprawność przemieszczania się, zwiększa poczucie niezależności komunikacyjnej, a w efekcie – poprawia jakość życia. Może świetnie uzupełniać się z prywatnymi samochodami i komunikacją zbiorową. Jest trendem współdecydującym o przyszłości miast i tą częścią elektromobilności, która przyjęła się w naturalny sposób, bez administracyjnych metod kija i marchewki (częściej spotyka się raczej z nadmiernymi ograniczeniami regulacyjnymi…). To dziedzina, w której bardzo dużo się dzieje – a my to relacjonujemy.

A oto co na temat SmartRide.pl sądzi Chat GPT w wyszukiwarce Bing, zapytany w styczniu 2024 roku o najlepszy w Polsce serwis na temat mikromobilności 😉

Chat GPT o SmartRide.pl

Wydawca i redaktor

Zbigniew Domaszewicz
Zbigniew Domaszewicz

Przez kilkanaście lat pracował dla dużych wydawnictw mediowych - m.in. jako redaktor prowadzący magazynu „Bloomberg Businessweek Polska”, freelancer, a początkowo jako dziennikarz ekonomiczny „Gazety Wyborczej” - specjalizując się w tematyce na styku biznesu i gospodarki, innowacji i nowych technologi oraz trendów społecznych. Zdobywca wielu wyróżnień i nagród dziennikarskich, w tym trzech nominacji do Grand Press, nagrody SDP i nagrody UOKiK. W latach 2018-19 rozpoczął przygodę z własnymi projektami medialnymi w dziedzinie smart city i mikromobilności, z których wyrósł SmartRide.pl.
Kontakt: z.domaszewicz@smartride.pl

Współpraca

Robert Buda aka "Huli Zbój"
Robert Buda - Huli Zbój - SmartRide.pl

Współpracownik SmartRide.pl od 2024 roku, sam siebie przestawia tak: "Mimo wielu już siwych włosów, w 2022 roku mocno zainteresowałem się tematem urządzeń transportu osobistego, co zaowocowało zakupem pierwszej hulajnogi elektrycznej jaką była Xiaomi Mi 3. Potem poszło z górki, a że moje zainteresowanie rosło z każdym dniem, uruchomiłem kanał na YouTube pod nazwą Huli Zbój na którym staram się pokazywać różne konstrukcje e-hulajnóg, a wkrótce również rowerów elektrycznych, bo moje zamiłowania do kolarstwa szosowego zobowiązuje. Jestem też założycielem facebookowej grupy Ruptor R1-R3-R6, poświęconej modelom tej marki".

Współpraca

Daniel Sołtysiak
Daniel Sołtysiak

Pasjonat hulajnóg elektrycznych, autor pierwszej dużej zorganizowanej listy hulajnóg elektrycznych w Polsce. Jego przygoda z hulajnogami elektrycznymi zaczęła się w 2019 roku, kiedy to nabył swoją pierwszą e-hulajnogę - Xiaomi Mija M365 Pro, której używa do dziś, obecnie już jako jednej z kilku. Twórca grupy na FB "Elektryczny Poznań". Ze SmartRide.pl współpracuje okazjonalnie od stycznia 2023 roku, zajmuje się głównie tematami dotyczącymi sprzętu. Mieszka w Poznaniu.

Projekty wideo

Rafał Bryll

Reżyser i montażysta filmowy. Specjalizuje się w filmie dokumentalnym. Twórca serii "Tajemnice Państwa Podziemnego" (2016) wyprodukowanej we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego, serii fabularyzowanych filmów dokumentalnych "Grupa D, Departament IV, Ofiary morderstw PRL"(2016-2017) oraz fabularyzowanych dokumentów: "Wydarzenia Zielonogórskie 1960. Bitwa o dom katolicki." (2017), "Kresy" (2018), "Opowieść o Miłości" (2021). Zdobywca wielu nagród na festiwaalach filmowych. Współtwórca serialu przyrodniczego "Magia Wielkiego Błękitu" (reż. Dariusz Sepioło). Ze SmartRide.pl współpracuje od maja 2021 roku, rozwijając formaty wideo na portalu.

Geneza i rozwój

 • Październik 2018 roku. W Polsce pojawia się pierwszy operator współdzielonych e-hulajnóg, a w internecie uruchamiamy serwis Winwincity.pl - Inteligentne miasto. Materiały na temat mikromobilności od początku stanowią pokaźną część treści portalu
 • Lipiec 2019 roku. Przekształcamy się w SmartRide.pl, koncentrując się wyłącznie na tematyce osobistych pojazdów elektrycznych oraz związanych z nimi usług
 • Styczeń 2020. Wraz ze stowarzyszeniem Mobilne Miasto uruchamiamy Strefę Danych - jedyne w Polsce źródło aktualnych danych o wielkości rynku współdzielonych e-hulajnóg, rowerów i skuterów
 • Maj 2021. W Polsce wchodzi w życie długo wyczekiwana legislacja regulująca elektryczną mikromobilność, a my uruchamiamy kanał na YouTube: SmartRide TV
 • Listopad 2021. Za nasz cykl "Przepis na jazdę", popularyzujący w tekstach i filmach nowe przepisy drogowe, otrzymujemy jedną z trzech nominacji do nagrody "Partner Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego" w kategorii Medium Roku, obok serwisów Polskiego Radia i Agory

Główne tematy

 • Sprzęt
 • Przepisy drogowe i regulacje prawne
 • Infrastruktura i otoczenie miejskie
 • Rynek i biznes
 • Usługi sharingowe w mikromobilności
 • Innowacje i nowe technologie
 • Bezpieczeństwo
 • Smart city
 • Styl życia

Pojazdy

 • Elektryczne hulajnogi
 • Elektryczne rowery
 • UTO
 • Skutery, mikroauta, trójkołowce
 • Rowery cargo

Dla kogo

 • Obecni i przyszli użytkownicy elektrycznych pojazdów osobistych
 • Samorządowcy i urzędnicy
 • Przedsiębiorcy
 • Dziennikarze
 • Analitycy
 • Członkowie miejskich NGOs
 • Czytelnicy zainteresowani transportem w miastach

Zapraszamy

Kontakt: redakcja@smartride.pl

Komentujemy

W miarę naszych możliwości i kompetencji chętnie wypowiadamy się w innych mediach, komentując kwestie dotyczące mikromobilności i jej rozwoju – z punktu widzenia niezależnych obserwatorów, ale zarazem dodając dobrze nam znany punkt widzenia użytkowników osobistych pojazdów elektrycznych.

Gościliśmy już wielokrotnie m.in. na różnych antenach Polskiego Radia, w TVP, w radiu TOK FM, a także w mediach internetowych i drukowanych, m.in. w “Rzeczpospolitej”.

Dziennikarzy, redaktorów i wydawców zainteresowanych naszą optyką zapraszamy do kontaktu.

SmartRide.pl - TVP3
Polskie Radio Kierowców
TOK FM - SmartRide.pl
Jedynka Polskie Radio
Polskie Radio Czwórka - SmartRide.pl

Inspirujemy

Dzięki temu, że czytają nas dziennikarze mediów ogólnych, treści publikowane na SmartRide.pl bywają inspiracją dla dużych tytułów, a nasz serwis staje się autorskim źródłem tematów dla innych mediów, które potrzebują kompetentnych, ciekawych publikacji na temat mikromobilności, jej wpływu na miasta, gospodarkę i styl życia.