Premiera nowego modelu elektrycznej hulajnogi Xiaomi to rzecz warta odnotowania – choćby z racji ogromnej popularności, jaką dotychczasowe modele tej marki cieszą się m.in. na polskim rynku, w segmencie sprzętów do jazdy w mieście. A pokazana dzisiaj na konferencji w Barcelonie – wraz z wieloma innymi nowymi gadżetami chińskiej firmy – hulajnoga Xiaomi Electric Scooter 4 Ultra różni się dość mocno od jej dotychczasowej oferty tych jednośladów. – To nasza nowa generacja elektrycznych hulajnóg – mówił przedstawiciel firmy, prowadzący prezentację.

Największa nowość: hulajnoga Xiaomi 4 Ultra została wyposażone w podwójne, przednie i tylne zawieszenie. Czyli coś, czego dotychczasowe modele nie miały (wielu użytkowników na własną rękę dorabiało do swoich hulajnóg dodatkową amortyzację, by zwiększyć komfort jazdy).

Hulajnoga elektryczna Xiaomi 4 Ultra - premiera
Parametry nowej e-hulajnogi Xiaomi. Kadr z dzisiejszej premierowej konferencji Xiaomi

Silnik w tylnym kole ma moc nominalną 500 W i szczytową 940 W. Kąt podjazdu hulajnogi to 25 stopni. Pojazd posiada klasę wodoszczelności IP55, o stopień wyższą niż wciąż jeszcze powszechny standard na rynku e-hulajnóg. Prędkość maksymalna została ustawiona na poziomie 25 km/h (co znaczy, że na polskim rynku musiałaby zgodnie z przepisami zostać zredukowana do 20 km/h). Producent wprowadził dodatkowy, czwarty tryb przyspieszania, nazwany S+ mode.

⇒ CZYTAJ TEŻ: Hulajnogi elektryczne jak McMafia? Rozmowa SmartRide.pl o przyszłości rynku w 2023 roku i później

Deklarowany zasięg Xiaomi 4 Ultra to 70 km – najwięcej z dotychczasowych modeli w portfolio firmy. Bateria ma pojemność 561,5 Wh. Ładowanie do akumulatora do pełna zajmuje ok. 6,5 godz. Hulajnoga jeździ na 10-calowych kołach, ze specjalnymi oponami (DuraGel), uodpornionymi na przebicie. Pojazd waży 24,5 kg, a jego udźwig to 120 kg.

Nowy model jest wyraźną próbą wyjścia przez Xiaomi poza segment elektrycznych hulajnóg przeznaczonych li tylko do jazdy po równych, asfaltowych ulicach miast i stworzenia pojazdu, który nada się na nieco dalszych trasach, po bardziej urozmaiconej nawierzchni.

Xiaomi 4 Ultra - screen z prezentacji
Kadr z premierowej konferencji Xiaomi w Barcelonie

Xiaomi wprowadza równolegle kilka dodatkowych akcesoriów dla użytkownika: kask, okulary do jazdy, sakwę oraz linkę zabezpieczającą przed kradzieżą. Zapowiedziana na premierowej konferencji sugerowana cena detaliczna nowego pojazdu to 999 euro.

[Edit: dodaliśmy kilka danych i skorygowaliśmy daną o mocy silnika po opublikowaniu przez Xiaomi większej liczby informacji na temat parametrów 4 Ultra]


⇒ ZOBACZ TEŻ: Jakie mocne hulajnogi elektryczne są legalne w Polsce – przegląd 10 modeli z oferty 2023

 

WSPARCIE