Jakie parametry, osiągi – i za jaką cenę – mogą zaoferować najmocniejsze hulajnogi elektryczne, “legalne” w Polsce w 2023 roku? Czyli: e-hulajnogi mocne, ale mieszczące się w polskich przepisach drogowych i technicznych, a tym samym dopuszczone do ruchu na drogach publicznych na prawach przewidzianych dla elektrycznych hulajnóg?

Niniejszy materiał rekomendujemy szczególnie tym, którzy poszukują hulajnogi elektrycznej o jak największej mocy i osiągach, ale chcą jeździć sprzętem normatywnym.[ciąg dalszy artykułu pod wideo]

Na wstępie wyjaśnimy krótko obowiązujące w Polsce uwarunkowania prawne w tej dziedzinie. Następnie zobaczycie 10 pojazdów, reprezentujących osiem różnych marek, pochodzących z polskiego portfolio aż pięciu różnych konkurencyjnych firm – poczynając od największych graczy w tym segmencie, po marki bardziej butikowe.

Showroom SmartRide.pl: mocne e-hulajnogi

Materiał ten powstał w ramach formatu “Showroom SmartRide.pl”. Jego zasady znajdziecie pod tekstem, na wstępie podkreślamy dwie najważniejsze rzeczy.

Po pierwsze: to nie jest ranking, ani testy, tylko, jak wskazuje nazwa: rodzaj przeglądu – internetowy odpowiednik targów lub wystawy tematycznej.

Nie oceniamy i nie wartościujemy przedstawianych sprzętów. Pokazujemy natomiast, jakie pojazdy i parametry polski rynek jest w stanie zaoferować w ramach obowiązujących regulacji prawnych.

Po drugie, braliśmy pod uwagę wyłącznie mocne elektryczne hulajnogi dostępne w polskiej dystrybucji, czyli z rękojmią i gwarancją oraz serwisem dostępnym w kraju (z zastrzeżeniem jednego pojazdu, zaznaczonym w jego opisie).

Mocne e-hulajnogi – regulacje prawne w Polsce

Parametry elektrycznej hulajnogi określa w Polsce kodeks drogowy, który stanowi, że nie może ona mieć siodełka ani pedałów oraz rządowe rozporządzenie techniczne, zgodnie z którym od 2022 roku:

  • masa własna wprowadzanej do obrotu e-hulajnogi nie może przekraczać 30 kg,
  • a prędkość, którą może rozwinąć pojazd to maksymalnie 20 km/h.

Limit prędkości to parametr o tyle sztuczny, że jest ona celowo blokowana przez producenta – właśnie po to, by pojazd spełniał wspomniany warunek. W wielu sprzętach użytkownik może go na własną odpowiedzialność odblokować, do wartości naprawdę osiągalnych dla danego modelu. Natomiast limit dopuszczalnej masy już bezdyskusyjnie eliminuje z dróg publicznych różne potężne e-hulajnogi, ważące po 40-50 kg lub więcej.

Sprzętem wprowadzonym do obrotu przed 2022 rokiem można jeździć nadal, nawet jeśli nie spełnia tych wymogów. Jeżeli jednak dziś zobaczycie w handlu ofertę nowej e-hulajnogi, której cechy przekraczają wspomniane wyżej parametry – to warto podchodzić do decyzji o ewentualnym zakupie ostrożnie i z rozmysłem. Sprzedawca, jeśli jest fair wobec klienta, powinien wyraźnie zaznaczyć, że pojazd ważący więcej niż 30 kg formalnie nie jest dopuszczony do ruchu na drogach publicznych na takich zasadach, jak elektryczne hulajnogi.

Oczywiście: “nienormatywny” sprzęt nadal może być atrakcyjnym wyborem jako pojazd w teren. Jednak na drodze publicznej może zostać uznany przez policję za motorower.

A motorower  jest uregulowany zupełnie inaczej – m.in. powinien mieć rejestrację i obowiązkowe OC komunikacyjne, nie można nim jeździć po drogach rowerowych, a użytkownik ma obowiązek jechać w kasku. Po więcej informacji na temat szczegółów i konsekwencji tych uregulowań odsyłamy Was do naszego osobnego artykułu.

Przechodzimy do zestawienia. Opisy hulajnóg przygotował Daniel Sołtysiak.
[ciąg dalszy artykułu pod wideo]


Mocna e-hulajnoga: Motus Pro 10 Sport 2021

Krajowa marka Motus, z portfolio firmy Barel Poland, jest bezwzględnie jednym z najpopularniejszych brandów elektrycznych hulajnóg na polskim rynku. Motus Pro 10 Sport 2021 to hulajnoga o ciekawej czarno-czerwonej kolorystyce, nadającej jej drapieżnego charakteru.

Mocna hulajnoga elektryczna: Motus Pro 10 Sport 2021
Motus Pro10 Sport 2021

Hulajnoga została wyposażona w dwa silniki, każdy ma moc nominalną 1000 W. Po zdjęciu obowiązkowego ogranicznika prędkości może jechać nawet 60 km/h. Model ten ma dwa hamulce tarczowe linkowe o średnicy tarcz 140 mm oraz duże, 10-calowe pompowane koła z oponami dętkowymi. Hulajnoga Motus Pro 10 Sport ma składaną sztycę oraz rączki kierownicy, posiada dzwonek, a także przydatną stacyjkę z kluczykiem, pozwalająca do pewnego stopnia zabezpieczyć pojazd przed złodziejami. Zawieszenie bardzo dobrze wybiera małe nierówności nawierzchni, choć nie ma możliwości regulacji.

Całość konstrukcji zwieńczają ciekawie wyglądające niebieskie pasy LED po bokach hulajnogi wraz z białymi przednimi oraz tylnymi czerwonymi światłami ulokowanymi w podeście. Nie ma natomiast przedniej lampy kierunkowej.

Motus Pro 10 Sport 2021 został wyposażony w baterię 52 V i 18,2 Ah, która realnie pozwoli nam przejechać na jednym ładowaniu około 60 km. Jego waga to 29 kg. Hulajnoga potrafi całkiem nieźle poruszać się w terenie typu offroad, co sprawia że jest to sprzęt o dość szerokim zastosowaniu i możliwościach.

Promocyjna cena tej e-hulajnogi w należącym do jej producenta sklepie 7Way.pl wynosi na dzień publikacji tego materiału 5999 zł (najniższa cena w okresie 30 dni przed promocją to 6999 zł).


Mocna e-hulajnoga: Ruptor R-6

Kolejna propozycja na liście to Ruptor R-6. Hulajnoga ma ciekawy design, m.in. dzięki dwóm dużym reflektorom z przodu oraz nietuzinkowym kolorom wahaczy. Producent daje do wyboru trzy różne wersje kolorystyczne: miedzianą, jaskrawo zieloną oraz klasyczną czarną.

Mocna hulajnoga elektryczna: Ruptor R6
Ruptor R6

Na uwagę zasługuje grubość sztycy hulajnogi, która sprawia wrażenie naprawdę solidnej. Na kierownicy poza dzwonkiem, kciukową manetką gazu oraz manetkami dwóch hamulców znajdziemy interesująco wyglądający wyświetlacz, pokazujący wszystkie ważne dla jeźdźca informacje, takie jak: bieżąca prędkość, stan baterii, a także – co jest na swój sposób innowacyjne – poziom temperatury kontrolerów.

Sprzęt został wyposażony w dwa silniki o nominalnej mocy 800 W każdy, dające możliwość rozwinięcia po odblokowaniu – oczywiście poza drogą publiczną – prędkości około 50 km/h. Baterią jest tu jednostka o parametrach 48 V i 17,5 Ah, umożliwiająca przejechanie w ciągu jednej podróży około 50 km.

Ruptor R6 waży 29 kg, posiada 10-calowe pompowane koła, które pozwalają na dużą swobodę w wyborze nawierzchni. Zastosowano w nim hamulce linkowe tarczowe. Dedykowana aplikacja na smartfon może się przydać do monitorowania stanu sprzętu .

Cena tej hulajnogi elektrycznej w należącym do jej producenta sklepie 7Way.pl na dzień publikacji tego materiału wynosi 5999 zł.


Mocna e-hulajnoga: Dualtron Spider 2

Następna hulajnoga w zestawieniu to sprzęt od koreańskiego giganta Dualtron. Model Spider 2 to krzykliwie wyglądający, dwusilnikowy pojazd, posiadający potężną łączną moc maksymalną 4000 W. Jest to zdecydowanie najdroższa propozycja w tym zestawieniu, ale pod pewnymi względami również najwięcej oferująca.

Mocna hulajnoga elektryczna: Dualtron Spider 2
Dualtron Spider 2

Po odblokowaniu hulajnoga potrafi na torze rozwinąć prędkość rzędu nawet ponad 70 km/h. Producent osiągnął doskonałą relację wagi sprzętu do jego zasięgu i mocy – Spider 2 waży zaledwie 26 kg, posiadając przy tym baterię LG o imponujących, jak na tą wagę, parametrach 60 V i 30 Ah. Umożliwia ona przejechanie z legalną prędkością ponad 120 km.

Hulajnoga została wyposażona w zawieszenie elastomerowe, pozwalające na zmianę jego twardości, dzięki użyciu odpowiednich kartridżów. Spider 2 porusza się na 10-calowych, pompowanych kołach dętkowych. Jak każda hulajnoga tej marki posiada ozdobę na sztycy w formie napisów zmieniających kolory, dzięki diodom RGB. I, również jak prawie każda z nich, nie ma przedniej lampy kierunkowej.

Minusem dla niektórych osób może okazać się dość krótki deck, mogący sprawiać pewien dyskomfort podczas jazdy. Wśród wielu plusów należy natomiast wskazać dwa tarczowe hamulce hydrauliczne, które potrafią bardzo wydajnie zatrzymać pojazd.

Na dzień publikacji tego materiału Dualtrona Spidera 2 można było kupić w należącym do polskiego dystrybutora tej marki sklepie 7Way.pl w promocyjnej cenie 9499 zł (najniższa cena w okresie 30 dni przed promocją to 11.999 zł).


Mocna e-hulajnoga: Techlife X8

Następny pojazd w naszym zestawieniu to model X8 popularnej polskiej marki Techlife, wyróżniający się m.in. eleganckim czarnym designem. Pojazd ten wyposażony jest w dwa mocne silniki, każdy nominalnie po 1000 W. Po odblokowaniu umożliwiają rozwinięcie 60 km/h lub nawet więcej.

Mocne hulajnogi elektryczne w Polsce: Techlife X8
Techlife X8

W Techlife X8 znajdziemy dwa tarczowe hamulce hydrauliczne marki Zoom, dające bardzo dobre wyniki hamowania. Hulajnoga ma stacyjkę, pozwalającą zabezpieczyć ją w pewnym stopniu przed kradzieżą, a składanie kierownicy i sztycy umożliwia przechowywanie sprzętu nawet w dość ciasnych pomieszczeniach.

Techlife X8 posiada niebieskie boczne lampy LED, sprawiające że pojazd jest dobrze widoczny w nocy. Niestety, nie znajdziemy przedniej lampy kierunkowej, poza oświetleniem pozycyjnym wbudowanym z przodu i tyłu w decku hulajnogi.

Model ten cechuje się wygodnym, miękkim zawieszeniem, a duże 10-calowe pompowane opony dętkowe, sprawiają że X8 jest w stanie poruszać się w niemal każdym terenie. Bateria o parametrach 52 V i 18,2 Ah pozwala nam przejechać realnie do 60 km na jednym ładowaniu. Masa własna pojazdu to 29,6 kg.

Techlife to marka z portfolio polskiej firmy Mobi. W jej sklepie internetowym Mobiway.pl model X8 kosztował w dniu publikacji naszego materiału 6999 zł.


Mocna e-hulajnoga: Kaabo Mantis 8

Następna hulajnoga to model, który można określić mianem “małego wariata” – gdyż pomimo niewielkich kół, o wielkości zaledwie 8 cali, potrafi dorównać większości hulajnóg wymienionych w tym zestawieniu, a w pewnych punktach niektóre nawet je przebić.

Mocne hulajnogi elektryczne w Polsce: Kaboo Mantis 8
Kaboo Mantis 8

Ten model Mantisa wyposażony jest w dwa silniki, każdy o mocy nominalnej 800 W, a dzięki napięciu 52 V pozwala, po ewentualnym zdjęciu blokady, osiągnąć prędkość nawet 60 km/h – co przy takiej mocy oraz wielkości kół jest wynikiem robiącym duże wrażenie.

Mamy tutaj opony bezdętkowe pompowane. Mantis posiada zawieszenie na sprężynach, które można regulować, a które domyślnie ustawione jest jako twarde. Dzięki markowym ogniwom LG w pakiecie baterii o parametrach 52 V i 24,5 Ah hulajnoga ta, przy poruszaniu się z legalną prędkością do 20 km/h jest w stanie przejechać nawet 80-90 km. Warto wspomnieć o dwóch hamulcach tarczowych hydraulicznych. Masa własna to nieznacznie poniżej 30 kg.

W Mantisie znajdziemy również ciekawie wyglądające boczne listwy LED w kolorze niebieskim, przednie i tylne oświetlenie w decku i kierunkowskazy. Jest także, co ważne, a czego wciąż brakuje w wielu sprzętach w tym zestawieniu – przednia lampa kierunkowa, umieszczona na poziomie kierownicy. Jest to hulajnoga z jednym istotnym minusem w postaci niewielkich kół i całą masą wspomnianych wyżej plusów.

W prowadzonym przez dystrybutora sklepie 7Way.pl hulajnoga elektryczna Kaabo Mantis 8 (52 V i 24,5 Ah LG) kosztowała w dniu publikacji tego materiału 8999 zł.


Mocna e-hulajnoga: Dualtron Eagle

Dualtron Eagle, podobnie jak Spider 2, ma charakterystyczną dla tej marki świecąca w różnych odcieniach sztycę oraz zawieszenie elastomerowe. Jest jednak wyposażony w dłuższy i wygodniejszy deck.

Mocna i legalna e-hulajnoga: Dualtron Eagle
Dualtron Eagle

Eagle posiada dwa silniki o łącznej mocy maksymalnej 3300 W, pozwalające na osiągnięcie po odblokowaniu ponad 60 km/h. Mamy tu dwa hamulce linkowe tarczowe, które przy potężnej mocy tej hulajnogi wydają się być może trochę zbyt małym zabezpieczeniem. Jeśli chodzi o baterię, pojazd ten posiada pakiet LG o parametrach 60 V i 24,5 Ah, pozwalający na przejechanie aż 100 km na jednym ładowaniu.

Eagle może się pochwalić również 10-calowymi pompowanymi oponami dętkowymi z oponami do jazdy ulicznej. Maksymalne obciążenie tej e-hulajnogi to 120 kg, pojazd może pokonywać wzniesienia o nachyleniu 23 stopnie.

Dualtron Eagle waży około 30 kg, co znaczy, że wykorzystuje do granic możliwości ograniczenia, jakie nałożył na nas ustawodawca.

Na dzień publikacji tego materiału Dualtrona Eagle można było kupić w należącym do polskiego dystrybutora tej marki sklepie 7Way.pl w promocyjnej cenie 7499 zł (najniższa cena w okresie 30 dni przed promocją to 8999 zł).


Mocna e-hulajnoga: Hiley Tiger 9 Pro

Hiley Tiger 9 Pro wyróżnia się kilkoma ciekawymi rozwiązaniami, takimi jak stacyjka z kluczykiem NFC czy interesująco zaprojektowana obejma blokady sztycy z unikatowym mechanizmem składania kierownicy na jeden klips.

Mocne hulajnogi elektryczne w Polsce: Hiley Tiger 9 Pro
Hiley Tiger 9 Pro

Markę Hiley stworzył były pracownik firmy Dualtron, stąd pewne podobieństwa, jak np. świecące pasy ledowe RGB znajdujące się na kierownicy oraz na decku pojazdu. Hulajnoga Tiger 9 Pro jeździ na 10-calowych kołach z bezdętkowymi pompowanymi oponami.

Jednostkami napędowymi są tu dwa silniki, każdy nominalnie po 1000 W, pozwalające po odblokowaniu rozwinąć 60 km/h. Bateria o parametrach 52 V i 20,8 Ah daje zasięg około 60 km.

Hulajnoga ma hydrauliczne amortyzatory z regulacją twardości i hydrauliczne hamulce, a wisienką na torcie jest przednie białe światło, pozwalające poruszać się bezpiecznie również w ciemnościach. Masa własna pojazdu to 29,5 kg. W zestawie dostajemy także dwie ładowarki.

W dniu publikacji tego tekstu hulajnoga Hiley Tiger 9 Pro w sklepie HND Electric, należącym do wyłącznego polskiego dystrybutora tej marki, kosztowała 7999 zł.


Mocna e-hulajnoga: Shift Seven L8

Kolejny sprzęt w naszym zestawieniu to L8 – hulajnoga oferowana przez polską firmę Shift Seven. Charakteryzuje się dość twardym wyścigowym zawieszeniem oraz dużymi 10-calowymi kołami na oponach terenowych, pompowanych bezdętkowych. Sprzęt ten wyposażono w dwa silniki, z których każdy ma moc nominalną na poziomie 800 W.

Mocna i legalna e-hulajnoga: Shift Seven L8
Shift Seven L8

Co ciekawe, dzięki zastosowaniu baterii i kontrolerów o napięciu 60 V, hulajnoga L8 jest w stanie pokonać wzniesienia lepiej, niż niektóre hulajnogi w teorii znacznie mocniejsze. Model ten sprawdzi się więc w terenie górzystym. Pewnym minusem jest dość mała bateria 60 V i 15 Ah, pozwalająca przy poruszaniu się z legalną prędkością przejechać około 50-60 km (firma zapewnia, że jest to zasięg sprawdzonyw realnych warunkach drogowych).

Prędkość maksymalna, w przypadku zdjęcia przepisowych ograniczeń, to 50-60 km/h. E-hulajnoga Shift Seven L8 wyposażona została w dwa hamulce hydrauliczne tarczowe, pozwalające bardzo skutecznie wyhamować nawet z większych prędkości (dotychczasowe egzemplarze używały marki Zoom, najnowsze L8 mają nowocześniejsze hamulce hydrauliczne pod własnym szyldem Shift Seven).

 

E-hulajnoga L8 jest w pełni składana (potrójny system składania, włącznie z rączkami kierownicy), a producent wskazuje, że dzięki swojej budowie pojazd zajmuje mniej miejsca niż sprzęty z zawieszeniem typu C. Opcjonalne uszczelnienie decku daje dodatkową ochronę przed przedostaniem się wody w głąb konstrukcji. Waga tego sprzętu to 28 kg.

W dniu publikacji tego tekstu w sklepie prowadzonym przez firmę Shift Seven za hulajnogę L8 trzeba było zapłacić 7000 zł.


Mocna e-hulajnoga: Joyor S-10S

Kolejna hulajnoga – Joyor S10-S – zwraca uwagę jaskrawo pomarańczowymi wahaczami. W swoim przedziale cenowym wyróżnia się m.in. hamulcami hydraulicznymi i elastomerowym zawieszeniem.

Mocne hulajnogi elektryczne w Polsce: Joyor S10-S
Joyor S10-S

Hulajnoga ta ma dwa silniki o mocy nominalnej 1000 W, pozwalające rozwinąć prędkość 60 km/h (oczywiście przypominamy o przepisowym obowiązku ograniczenia jej do 20 km/h przy użytku na drogach publicznych).

Joyor S10-S w zestawie ma na wyposażeniu przednie światło z odblaskiem, które pozwala jeździć w nocy bez większych problemów. Duże, 10-calowe opony bezdętkowe pompowane, o terenowym profilu, pozwalają poruszanie się w praktycznie każdym terenie. Zawieszenie w tej hulajnodze fabrycznie jest dosyć twarde.

Zasięg Joyora S10-S to około 60-70 km, dzięki zastosowaniu baterii o parametrach 60 V i  18 Ah. Wyświetlacz LCD informuje o stanie naładowania baterii, przebytej odległości i aktualnej prędkości. Hulajnoga waży 28 kg. Przy wspomnianych parametrach model ten wydaje się bardzo konkurencyjny cenowo i godny uwagi przy budżecie wyraźnie mniejszym niż w przypadku innych mocnych e-hulajnóg.

W dniu publikacji tego tekstu Joyor S10-S był dostępny na polskiej witrynie sklepu Ottobest.com z ceną 900 euro (czyli nieco ponad 4200 zł). Zaznaczamy: jest to jedyna witryna w zestawieniu prowadzona nie przez podmiot polski, lecz przez spółkę z Hongkongu, deklarującą jednak prowadzenie serwisu w Polsce.


Mocna e-hulajnoga: Mantis 8 (wersja lżejsza)

Na koniec jeszcze jeden przykład godnego uwagi mocnego, a zarazem legalnego w Polsce sprzętu – czyli lżejsza wersja wspomnianej już hulajnogi Mantis 8. Jest to coś dla tych, którym zależy na “odchudzeniu” sprzętu – co może być odczuwalne zarówno przy jego przenoszeniu, jak i dla portfela nabywcy.

Wizualnie oba pojazdy się nie różnią. Podstawowa zmiana to mniejsza bateria – 52 V i 18,2 Ah – niż w Mantisie omówionym wcześniej. Poza tym cechy tego modelu są bardzo podobne – należą do nich dwa silniki, każdy nominalnie po 800 W, hydrauliczne hamulce tarczowe, regulowane zawieszenie sprężynowe czy przednia lampa kierunkowa, pozwalająca na nocne eskapady.

W decku znalazły się przednie i tylne diody LED i kierunkowskazy oraz boczne niebieskie listwy. Hulajnoga ma małe, 8-calowe koła z bezdętkowymi pompowanymi oponami. Kaabo Mantis 8 w wersji 52V i 18,2ah potrafi przebyć 60 km, a prędkość maksymalna po odblokowaniu jest identyczna jak w wersji z większą baterią, czyli 60 km/h.

Model ten, kosztem zasięgu, oferuje wspomnianą mniejszą masę własną – waży 27,5 kg, czyli około 2 kg mniej od swojej mocniejszej wersji (jest to druga najlżejsza hulajnoga w tym zestawieniu).

Jest to także e-hulajnoga tańsza. W prowadzonym przez dystrybutora sklepie 7Way.pl “lżejszy” Kaabo Mantis 8 (52V i 18,2 Ah) kosztował w dniu publikacji 7499 zł.


Mocne “legalne” e-hulajnogi 2023 – jest ich więcej

Oczywiście ta lista nie wyczerpuje wszystkich sprzętów, które łączą dużą moc ze spełnianiem warunków “legalności” na polskich drogach.

Oprócz marek, które zobaczyliście powyżej w naszym Showroomie, możecie zwrócić jeszcze uwagę na inne, mające w swoim portfolio tego typu sprzęty – m.in. na kanadyjską markę Apollo czy polską markę Tibo z portfolio firmy Mobi (tej samej, która oferuje Techlife) z jej e-hulajnogą Tibo Epic+. Jest w czym wybierać.

O wrażenia, jakość sprzętu i poziom serwisu najlepiej pytać użytkowników na forach w social mediach – z tym zastrzeżeniem, że poszczególne marki i e-hulajnogi mają zarówno swoich fanów, jak i hejterów. Warto więc podchodzić do uzyskiwanych porad z dystansem, wybierając te najbardziej rzeczowe i wartościowe.

Poniżej możecie obejrzeć ten materiał w wersji wideo, wyemitowanej na naszym kanale na YouTube. Zachęcamy do subskrybowania kanału SmartRide TV oraz do obserwowania naszej strony na Facebooku, gdzie anonsujemy nowe materiały.

Życzymy Wam wielu wrażeń z bezpiecznej jazdy na mocnych, ale legalnych elektrycznych hulajnogach.

⇒ ZOBACZ WIDEO:


Informacja o zasadach stworzenia przeglądu: po naszej wstępnej selekcji 20 modeli zaprosiliśmy ich producentów i dystrybutorów do uczestnictwa w Showroomie, co wiązało się ze współfinansowaniem projektu. Firmy mogły wskazać, które konkretnie swoje modele, z wybranej przez nas grupy, chcą pokazać jako szczególnie interesujące. Parametry sprzętów podane w materiale oparte są na oficjalnych danych producentów lub dystrybutorów. Zdjęcia pochodzą z materiałów firmowych. SmartRide.pl nie otrzymuje żadnej prowizji od zakupów w podlinkowanych źródłach.

WSPARCIE