Elektryczna hulajnoga Xiaomi Electric Scooter 4 Pro Plus to nowy model w ofercie chińskiego producenta na 2024 rok. Sprzęt tej marki należy do najpopularniejszych na polskim rynku, więc wszelkie nowości budzą zainteresowanie. Cała litania słów w nazwie nie jest przypadkowa. Nowa e-hulajnoga ma stanowić rozwinięcie i udoskonalenie poprzedniego modelu, jeszcze z 2022 roku, czyli Xiaomi Electric Scooter 4 Pro – po zmianach dodano więc jeszcze Plus.

Xiaomi Electric Scooter 4 Pro Plus – parametry:

Silnik w nowej hulajnodze został umiejscowiony w kole tylnym – to spora zmiana, bo poprzedni model, bez Plusa w nazwie, ma napęd na przód (który wariant jest lepszy – materiał na ten temat zamieszczamy pod tekstem). Jego maksymalna moc, podana przez producenta, to 960 W, co ma pozwolić na podjeżdżanie na tym sprzęcie pod wzniesienia o nachyleniu 20 proc. Moc nominalna to już znacznie skromniejsze 350 W. Wcześniejszy model ma moc maksymalną 700 W.

Hulajnoga elektryczna Xiaomi Electric Scooter 4 Pro Plus
Xiaomi Electric Scooter 4 Pro Plus. Źródło: Xiaomi

Nowy sprzęt, podobnie jak poprzedni model, ma koła z 10-calowymi oponami. Czyli z tych większych, jak na elektryczne hulajnogi. Fabryczne opony to tzw. Run Flat, czyli pozwalające na jazdę przez pewien czas po przebiciu (nie są to jednak “opony odporne na przebicia”, jak można wyczytać w niektórych internetowych opisach tej hulajnogi).

Deklarowany zasięg modelu 4 Pro Plus to do 60 km – przy wadze jeźdźca ok. 75 kg i jeździe z prędkością do 15 km/h. To zmiana bez przełomu, bo poprzedniczka, według specyfikacji, ma po bezprzewodowej aktualizacji oprogramowania (OTA) osiągać 55 km zasięgu. Ale jednak 5 km więcej.
[dalszy ciąg artykułu pod wideo]

⇒ ZOBACZ: Flagowce 2024: czym producenci e-hulajnóg walczą o polski rynek w tym sezonie? Pokazujemy 11 różnych marek

Xiaomi podaje, że bateria w Electric Scooter 4 Pro Plus, potraktowana szybką ładowarką, naładuje się w zaledwie trzy godziny. Ładowarka ta (Xiaomi Electric Scooter Fast Charger) nie należy jednak do zestawu – można ją kupić osobno. Ładowanie zwykłą ładowarką zajmuje trzykrotnie więcej czasu

Maksymalna prędkość hulajnogi w opisie na globalnej stronie produktowej to 25 km/h. W Polsce ograniczenia w przepisach są surowsze, “legalna” hulajnoga elektryczna może rozpędzać się tylko do 20 km/h. Są klasyczne trzy tryby jazdy (z prędkością do 6 km/h, do 20 km/h i najszybszy)

Hulajnoga ma mechaniczny hamulec bębnowy z przodu i elektroniczny hamulec z odzyskiem energii (rekuperacją) w tylnym kole “silnikowym”.

 MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ – ZAPRASZAMY NA NASZ YOUTUBE:

Poziom wodoszczelności bez zmian: IPX4, czyli formalnie jedynie odporność na drobne zachlapania i rozbryzgi wody.

Hulajnoga waży 19,5 kg, a jej maksymalny udźwig określono na 120 kg. Kolumna kierownicy klasycznie się składa.

W rączkach kierownicy zamontowano kierunkowskazy – po dwie pary, skierowane zarówno w przód, jak i w tył. Zwykła wersja 4 Pro tego nie ma. Siłą rzeczy przy lewej rączce doszedł więc przycisk do włączania kierunkowskazów, a obok jak był, tak i jest nadal dzwonek.

Hulajnoga ma typowy dla Xiaomi centralny wyświetlacz. Co dość oczywiste w przypadku tej marki, łączy się także z wielofunkcyjną aplikacją na smartfona, dostarczającą bieżących informacji i pozwalającą na zarządzanie ustawieniami sprzętu.

Będzie drożej, ale o ile?

Poprzednią hulajnogę Xiaomi Electric Scooter 4 Pro można obecnie kupić w Polsce na firmowej stronie za 2799 zł (cena regularna to 3399 zł), wersji Plus na razie w polskiej dystrybucji nie ma. Nie ma wątpliwości, że nowy model – jeśli zostanie wprowadzony do sprzedaży nad Wisłą – będzie droższy, prawdopodobnie dość wyraźnie, biorąc pod uwagę, że lifting jest duży. Czy zmiany po dodaniu Plusa uzasadnią nową cenę – zobaczymy. Firmową stronę z opisem nowego modeli znajdziecie tutaj.

Zdjęcia pochodzą z materiałów producenta


⇒ PRZECZYTAJ LUB OBEJRZYJ: Hulajnogi elektryczne do miasta “zamiast Xiaomi”

WSPARCIE