Trójkołowe rowery elektryczne marki Dekers to zupełnie nowe podejście do podróżowania w świecie elektromobilności. Ich niecodzienny design, wygoda użytkowania oraz ekologiczne podejście, sprawiają, że stanowią atrakcyjną alternatywę dla tradycyjnych pojazdów i rowerów elektrycznych.

MATERIAŁ PARTNERA: Dekers

Rowerowe odkrycie w centrum Polski

To właśnie w Paradyżu w województwie łódzkim mieści się warsztat, w którym powstają polskie, nietypowe, elektryczne rowery trójkołowe. Dwa skrętne koła z przodu, jedno napędowe z silnikiem elektrycznym z tyłu i wygodny pleciony fotel to zupełnie inny pojazd niż w większości znane rowery elektryczne. Mimo nietypowej budowy trajka jest wyjątkowo intuicyjna w użytkowaniu, a jej możliwości są całkiem spore.

Trójkołowe rowery elektryczne Dekers dostępne są w trzech modelach
Trójkołowe rowery elektryczne Dekers dostępne są w trzech modelach – Hunter, Extreme oraz FatTrike. Na tym zdjęciu widzimy ten ostatni.

Design i funkcjonalność

Trójkołowe rowery elektryczne wyróżniają się stabilnością i bezpieczeństwem, jakie oferują. Dekers Hunter został zaprojektowany z myślą o komforcie użytkowania. Solidna konstrukcja trójkołowca zapewnia stabilność podczas dłuższych tras w różnym terenie, a ergonomiczny układ zapewnia wygodne miejsce do jazdy dla osób w różnym wieku.

Elektryczna siła

Jednym z głównych atutów tych rowerów jest ich silnik elektryczny. Zamontowany w tylnym kole jest bezpieczniejszym rozwiązaniem niż silnik z przodu. Zastosowanie odpowiednio mocnego silnika daje spore możliwości w poruszaniu, szczególnie w terenie.

Firma Dekers to polski producent z Paradyża
Rowery Dekers powstają w Paradyżu, niedaleko Piotrkowa Trybunalskiego. Producent daje 2 lata gwarancji na konstrukcję i wszystkie podzespoły

Na drogach publicznych Dekers pozostaje ograniczony do panujących przepisów, jednak poza nimi pełna moc roweru daje komfort jazdy po lesie, w piachu czy na wzniesieniach. To nie tylko sposób na uniknięcie zmęczenia podczas podróży, ale również ekologiczna alternatywa dla tradycyjnych pojazdów spalinowych i bilet wstępu do jazdy po parkach narodowych.

Legalność na drogach

W Polsce obowiązują przepisy dotyczące rowerów elektrycznych, ograniczając prędkość maksymalną do 25 km/h, moc silnika do 250W oraz szerokość pojazdu nieprzekraczającą 90 cm. Ponadto rower może być jedynie wspomagany elektrycznie podczas pedałowania i nie może posiadać aktywnej manetki gazu.

Rowery trójkołowe Dekers na drodze
Trójkołowym rowerem Dekers można poruszać się zarówno po drogach publicznych, jak i w terenie

Trójkołowe rowery elektryczne marki Dekers, choć posiadają silniki o większej mocy, są ograniczone sterownikiem, aby spełniały te normy, dzięki czemu poza drogami mamy dostęp do pełni osiągów. Będąc pojazdami zgodnymi z przepisami, trajki mogą bez przeszkód poruszać się po drogach publicznych, ścieżkach rowerowych. A w dowolnej chwili gdy tego zapragniemy – zjechać do lasu, by być bliżej natury.

Funkcjonalność dla osób niepełnosprawnych

Dzięki swojej konstrukcji i niskiemu środkowi ciężkości Dekersy to idealne rozwiązanie dla osób niepełnosprawnych, które stanowią sporą część naszych użytkowników. Poprzez możliwości customowania, jesteśmy w stanie dopasować rower pod potrzeby osoby niepełnosprawnej, np. umożliwiając sterowanie jedną ręką, czy dodając uchwyty na kule lub nogi.

Rower Dekers - konfiguracja dla niepełnosprawnych
Dekers może zostać skonfigurowany pod potrzeby osoby niepełnosprawnej, pozwalając np. na napędzanie roweru rękoma. Można też się starać o wsparcie finansowe jego zakupu przez PFRON – czytaj niżej

Podręczne bagażniki przy baterii pozwalają na dostęp do najpotrzebniejszych rzeczy bez konieczności wstawania z roweru. Dodatkowo, rowery Dekers posiadają bieg wsteczny, co ułatwia manewrowanie rowerem bez jego przenoszenia.

Idealne na długie wyprawy

Głównym zamysłem powstania elektrycznych Dekersów była wygodna turystyka na długich dystansach. Ten dystans zapewnia bateria o odpowiedniej pojemności. Na jednym ładowaniu możemy pokonać blisko 100 km trasy, a rower możemy wyposażyć w dwie takie baterie. Docelowo w przyszłości rowery będą posiadały rozwijany panel słoneczny, co umożliwi ładowanie roweru w malowniczym miejscu, tuż obok naszego namiotu.

Rowery Dekers - świetny pojazd turystyczny
Stworzenie pojazdu do długodystansowej, a zarazem komfortowej turystyki na świeżym powietrzu – to był jeden z celów twórców marki Dekers

Rowery takie jak ten, mimo że jeszcze nie są zbyt popularne, zdecydowanie zaczynają zyskiwać na zainteresowaniu. Jest to idealny przykład tego, że można być blisko natury, podróżować wygodnie i na własnych warunkach, bez zbędnego pośpiechu – właśnie dzięki rowerom Dekers.

Dofinansowanie z PFRON

Warto mieć na uwadze możliwość uzyskania wsparcia finansowego z PFRON (Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych) na zakup trójkołowych rowerów elektrycznych.

Dzięki programowi “Likwidacja barier technicznych” istnieje szansa na uzyskanie dofinansowania sięgającego nawet 95% wartości zakupu, przy wkładzie własnym na poziomie 5%. Nabory do programu rozpoczynają się zazwyczaj na początku każdego roku, co stanowi znakomitą okazję dla zainteresowanych i kwalifikujących się osób, aby zrealizować zakup takiego roweru.

Rower elektryczny Dekers na śniegu
Dekers to swoboda jazdy terenowej w każdej porze roku w zróżnicowanym terenie i warunkach. Oraz możliwość zabrania dużej ilości bagażu

Nowa era w turystyce?

Poziome rowery trójkołowe to cały czas nowe maszyny na polskich ścieżkach rowerowych. Nie da się jednak ukryć, że ta popularność stopniowo zaczyna rosnąć. Nasi zagraniczni sąsiedzi również posiadają producentów trójkołowców i tam takie maszyny są na porządku dziennym.

Ciężko się temu dziwić, bo otwierają świat na podróże dla osób niepełnosprawnych oraz tworzą zupełnie nowy, wolniejszy ale i wygodniejszy sposób na długodystansowe wycieczki z ekwipunkiem.


Publikacja płatna, treść spoza redakcji SmartRide.pl. Zdjęcia pochodzą od producenta

WSPARCIE