Jedna z dwóch największych światowych firm hulajnogowych zwolni 30 proc. personelu w związku z zapaścią biznesową, jaką spowodowała pandemia koronawirusa. Informację o cięciach kadrowych podał dziś serwis TechCrunch, jest ona potwierdzona przez kierownictwo firmy.

Jak wiecie, musieliśmy zawiesić działalność na wielu rynkach na świecie i jesteśmy zmuszeni do drastycznych cięć kosztów. Operacyjny i fianansowy wpływ kryzysu związanego z Covid-19 powoduje, że musimy się pożegnać z ok. 30 proc. naszego zespołu” – to fragment listu Travisa VanderZandena, CEO spółki, do pracowników.

Bird, wyceniany jeszcze jesienią ubiegłego roku na 2,5 mld dolarów, na początku zeszłego tygodnia wycofał swoje hulajnogi z większości miast, w których działał. Spółka zawiesiła usługi także w Polsce. Z informacji nie wynika wprost czy zwolnienia dotknęły wyłącznie spółkę-matkę na rynku amerykańskim, czy także personel Birda w innych krajach świata, choć naturalny wydaje się ten drugi scenariusz.

W polskiej spółce Birda odmówiono nam odpowiedzi na pytanie czy i ilu jej pracowników lub kooperantów straciło zatrudnienie. Z późniejszych informacji wynikało, że całe zwolnienia objęły w sumie ponad 400 osób. Duże wzburzenie na Twitterze wzbudził post, zgodnie z którym niektóre osoby dowiadywały się o utracie pracy z nagranego wcześniej komunikatu, odtwarzanego im przez telefon. Bird przyznaje, że zwolnienia odbywały się drogą telefoniczną, co tłumaczy względami bezpieczeństwa. Twierdzi jednak, że informacje były przekazywane na żywo, a nie przez automat.

• Czytaj też: Wartość Lime spadła o ponad 80 proc. w wyniku pandemii

• Czytaj też: Epidemia uderza w hulajnogi, firmy zawieszają usługi

TechCruch powołuje się także na anonimowe źródło, zgodnie z którym sytuacja finansowa spółki pozostaje stabilna, ale musi ona maksymalnie ograniczyć przepalanie pieniędzy, by przetrwać do 2021 roku. W październiku zeszłego roku Bird pozyskał od inwestorów (funduszy venture capital) zastrzyk finansowy 275 mln dol.

[Edytowano 28.03. Dodaliśmy akapit nt. trybu zwolnień]


Newsy z branży mikromobilności? Zapraszamy na nasz Twitter i Facebook

WSPARCIE