Projekt Huby Mobilności otrzymał nagrodę Smart City Award, przyznawaną podczas Smart City Forum – największej w Polsce, cyklicznej konferencji poświęconej tematyce inteligentnych miast (obecna edycja odbywa się wczoraj i dziś we Wrocławiu). Warszawska spółka Huby Mobilności została laureatem nagrody w kategorii Smart City Solution, obejmującej innowacyjne rozwiązania dla miast.

Huby Mobilności to nowy miejski format infrastrukturalny: są to specjalnie wyznaczone i wyraźnie oznakowane obszary (tzw. hot-spoty) z niezbędnym wyposażeniem technicznym (np. infrastrukturą do ładowania), stanowiące węzły parkingowe dla pojazdów współdzielonych różnego typu – od mikromobilności po samochody. Mogą skupiać rowery, elektryczne hulajnogi, skutery oraz auta wynajmowane na minuty, oferowane przez różnych operatorów.

Hub Mobilności w Warszawie
Pionierski Hub Mobilności na warszawskim Służewcu. Źródło: materiały firmowe

Koncepcja zakłada, że huby – lokowane w zagłębiach biurowych, przy obiektach użyteczności publicznej, na osiedlach mieszkaniowych bądź przy węzłach przesiadkowych – zasadniczo zwiększą dostępność i przewidywalność transportu współdzielonego, wprowadzając dodatkowo czynnik uporządkowania przestrzennego. Tym samym pomogą uczyć z sharingu pełnoprawny, trzeci filar komunikacji w miastach, obok komunikacji zbiorowej i transportu prywatnego. W rezultacie mieszkańcy zyskają większy wybór usług mobilności, co może skłonić część z nich do rezygnacji z podróżowania prywatnym autem.

– Chcemy zainspirować i samorządy, i dużych interesariuszy miejskich, czyli firmy, instytucje, pracodawców, zarządców nieruchomości,  innowacyjnym podejściem do miejskiej mobilności – mówi Adam Jędrzejewski, twórca Hubów Mobilności (na zdjęciu otwarciowym z prawej strony). – To prestiżowe wyróżnienie pokazuje, że transport współdzielony zaczyna być zauważany – nie jako przypadkowo porozrzucane po mieście pojazdy współdzielone, ale jako systemowe, uporządkowane rozwiązanie dla miast i nieruchomości  – dodaje.


Portal SmartRide.pl jest jednym z Partnerów Informacyjnych wydarzenia Smart City Forum

WSPARCIE