E-skutery – sharing – Polska.
    Trzeci kwartał 2020 roku

    Skuter blinkee kierownica

    Poniżej przedstawiamy dane na temat polskiego rynku współdzielonych skuterów elektrycznych aktualne na połowę lipca 2020 r. Ukazują one ofertę po upływie ok. 4,5 miesiąca od momentu stwierdzenia w Polsce pierwszych przypadków koronawirusa, które w późniejszym okresie zaowocowały m.in. odgórnymi ograniczeniami w swobodnym przemieszczaniu się ludności.

    Skutery - sharing - Polska, trzeci kwartał 2020
    Operatorzy skuterów działający w Polsce. Infografika pokazuje liczbę skuterów współdzielonych danej marki ogólnopolsko oraz liczbę miast, w których działa dana wypożyczalnia. Źródło: Mobilne Miasto

    Komentarz:

    • Oferta współdzielonych e-skuterów w Polsce wzrosła o 12 proc. w ciągu ostatnich trzech miesięcy. Ich podaż wciąż pozostaje jednak w tym roku wyraźnie skromniejsza w porównaniu ze szczytem ubiegłorocznego sezonu – skuterów jest mniej aż o 19 proc. Można z nich co prawda skorzystać w zbliżonej liczbie miejscowości (23 obecnie wobec 22 w 2019 r.), jednak łączna podaż współdzielonych e-skuterów to niewiele ponad 1,8 tys. pojazdów, wobec blisko 2,3 tys. w 2019 r.
    • Na podium głównych ośrodków sharingu e-skuterów w Polsce znajdują się Warszawa (284 pojazdy), Wrocław (265 pojazdów) oraz Poznań (264 pojazdy). Łączna oferta w tych trzech miastach stanowi ponad 44 proc. podaży całego polskiego rynku współdzielonych e-skuterów.
    • Na kolejnych pozycjach znajdują się Trójmiasto oraz Szczecin (odpowiednio po 151 i 148 pojazdów; każdorazowo 8 proc. udziału w rynku), a nieco dalej Kraków (114 pojazdów; 6 proc. udziału) oraz Łódź (92 pojazdy; 5 proc. udziału).
    • Na rynku swoje usługi nadal oferują jedynie trzy firmy. To dwukrotnie mniej niż w roku ubiegłym. Liderem jest blinkee.city z 57-procentowym udziałem w rynku.
    • Najświeższe dostępne dane na temat globalnego rynku współdzielenia skuterów (autorstwa Enrico Howe z unu Share, aktualne na koniec czerwca 2020 r. ) pokazują, że pomimo zmniejszonego popytu na tego rodzaju usługi w marcu i kwietniu 2020 r. z uwagi na pandemię koronawirusa, liczba wypożyczeń współdzielonych skuterów powróciła już obecnie do poziomów sprzed pandemii, nierzadko je nawet przekraczając. Natomiast w porównaniu z sierpniem 2019 r. światowy rynek sharingu skuterów urósł aż o 44 proc. – z  66 tys. do 95 tys. pojazdów.

    Dla porównania poniżej pokazujemy stan rynku sharingu skuterów w Polsce trzy miesiące wcześniej, w połowie kwietnia 2020 r.:

    Skutery sharing Polska - drugi kwartał 2020

    Treść: Mobilne Miasto, współpraca: SmartRide.pl


    Wykorzystanie danych z tego materiału wymaga powołania się: “Źródło: Mobilne Miasto / SmartRide.pl

    WSPARCIE