E-hulajnogi – sharing – Polska.
  Pierwszy kwartał 2020 roku

  Hulajnogi sharing Polska
  Fot. ZD / SmartRide.pl

  Poniżej przedstawiamy dane o polskim rynku e-hulajnóg na minuty w połowie marca 2020 r. – czyli na chwilę przed inauguracją sezonu wiosennego. Wielu operatorów wykorzystało okres zimowy do odnowienia floty, przygotowania procesów operacyjnych oraz przeprowadzenia rozmów z władzami samorządowymi, a teraz powoli rozpoczyna ekspansję. Wart uwagi jest również fakt, iż e-hulajnogi (które zawierają się w kategorii tzw. UTO – urządzeń transportu osobistego), wciąż pozostają nieuregulowaną kategorią pojazdów w prawie o ruchu drogowym.

  Współdzielone hulajnogi w Polsce:

  Hulajnogi sharing Polska - marzec 2020 r.
  Operatorzy hulajnóg działający w Polsce. Infografika pokazuje liczbę hulajnóg współdzielonych danej marki ogólnopolsko oraz miasta, w których działa marka

  Komentarz:

  • Patrząc na stan oferty rynkowej na progu wiosny, należy podkreślić, że liczba e-hulajnóg na minuty już w tym momencie wynosiła ponad 9,5 tys. sztuk, co stanowiło blisko 90 proc. podaży z jesieni  ubiegłego roku (kiedy to dostępnych było blisko 11 tys. hulajnóg).
  • Sharing e-hulajnóg dostępny jest w Polsce już w 21 miejscowościach (dla porównania: jesienią 2019 r. miejscowości z taką ofertą było 19), a usługi te dostarcza obecnie dziewięciu różnych operatorów.
  • Warszawa jest bezapelacyjnym liderem jeśli chodzi o podaż e-hulajnóg na minuty, z liczbą 3.084 dostępnych pojazdów. Prawdopodobne jest, że w sezonie 2020 w samej tylko stolicy dostępnych będzie tyle współdzielonych e-hulajnóg, ile w ubiegłym sezonie jeździło w całej Polsce.
  • Ośrodkami o istotnej koncentracji e-hulajnóg były także: Trójmiasto (1.437 urządzeń), Poznań (1.150), Wrocław (1.027) oraz Kraków (942). Na uwagę zasługuje także przyrost oferty e-hulajnóg w Katowicach (445).
  • Największym dostawcą usług e-hulajnóg na minuty w Polsce pozostaje nieustająco amerykański Lime, aczkolwiek jego udział rynkowy już tylko nieznacznie przekracza 50 proc. w skali kraju.
  • Przewidujemy, że począwszy od wiosny obserwować będziemy:
   • wejście na polski rynek nowych firm oferujących usługi e-hulajnóg (np. Dott, Bolt);
   • ekspansję obecnych na rynku graczy do kolejnych miast, w tym pojawianie się usługi e-hulajnóg w zupełnie nowych miastach;
   • ewentualnie: powrót części operatorów po sezonie zimowym.
  • Według naszych przewidywań, nasilenie zjawiska współdzielenia e-hulajnóg w przestrzeni wielu polskich miast zdopinguje także ustawodawcę do pracy nad regulacjami prawnymi dla UTO, a samorządy do większej pracy na rzecz lokalnego usankcjonowania sharingu e-hulajnóg, tym bardziej, że coraz więcej regulacji dla UTO pojawia się na innych rynkach niż polski – tak na poziomie prawa krajowego, jak i uregulowań lokalnych (samorządowych).

  Dla porównania poniżej pokazujemy stan rynku sharingu hulajnóg nieco ponad dwa tygodnie wcześniej, na koniec lutego 2020 r.

  Hulajnogi sharing Polska - luty 2020 r.

  Treść: Mobilne Miasto, współpraca: SmartRide.pl


  Wykorzystanie danych z tego materiału wymaga powołania się na źródło: “Mobilne Miasto / SmartRide.pl

  WSPARCIE