Firma Bolt, największy obecnie w Polsce operator współdzielonych elektrycznych hulajnóg, wprowadził opcję “przejazd grupowy” – można w ten sposób wypożyczać zarówno e-hulajnogi, jak i rowery. Na jedno konto możliwe jest wynajęcie do pięciu pojazdów.

O nowej możliwości Bolt poinformowała w komunikacie prasowym w mijającym tygodniu, podkreślając, że “chce w ten sposób przeciwdziałać jednemu z najbardziej niebezpiecznych zachowań, czyli jeździe na jednej hulajnodze we dwie osoby”.

Hulajnogi i rowery Bolt – jak działa przejazd grupowy?

Przejazdy grupowe w przypadku sieci Bolt oznaczają możliwość odblokowania za pomocą jednego konta do pięciu e-hulajnóg lub rowerów elektrycznych jednocześnie (czyli dodanie czterech dodatkowych pojazdów do już wypożyczonego dla siebie). Wystarczy w tym celu wybrać opcję “przejazdy grupowe”, dostępną w aplikacji.

Aplikacja Bolt - hulajnogi i rowery - przejazd grupowy
Screenshot z aplikacji Bolt z dostępną nową funkcją przejazdów grupowych

Przed rozpoczęciem grupowego przejazdu, wypożyczający musi upewnić się, że osoby którym zamierza udostępnić wynajęte w swojej aplikacji pojazdy są pełnoletnie i trzeźwe – zaznacza firma. Właściciel konta ma możliwość włączenia dla każdej z jadących z nim osób tzw. trybu początkującego – wtedy prędkość danej e-hulajnogi ograniczona zostaje do 15 km/h (operator zaleca to osobom, które po raz pierwszy korzystają z elektrycznych hulajnóg).

Jak wynika z instrukcji wyświetlanej w aplikacji, kolejny pojazd można też dodać w dowolnym momencie podczas aktywnego przejazdu.

Po dotarciu grupy do celu, właściciel konta kończy przejazdy dla wszystkich pojazdów oddzielnie, postępując tak samo, jak w przypadku pojedynczego przejazdu (czyli robi zdjęcie każdej hulajnodze lub rowerowi elektrycznemu, aby udowodnić poprawne zaparkowanie i otrzymuje informację zwrotną o zakończonym przejeździe w aplikacji).

Jeden odpowiada za wszystkich

Koszt wszystkich wypożyczeń ponosi wynajmujący, określony jako organizator przejazdu grupowego.

Potwierdza on także, że bierze odpowiedzialność “za wszelkie kary za parkowanie, opłaty, szkody osobowe uczestników przejazdu grupowego oraz szkody wyrządzone przez nich podczas tego przejazdu”. E-hulajnogi czy rowery Bolt wypożyczone na przejazd grupowy lepiej więc udostępniać osobom, co do zachowania których ma się pełne zaufanie.

Ofertę przejazdów grupowych mają już w Polsce również dwaj inni duzi operatorzy sharingowych e-hulajnóg – firmy Tier oraz Lime. Marki te również umożliwiają wynajmowanie w ten sposób do pięciu pojazdów, na podobnych zasadach.

W jakim stopniu powstrzymuje to użytkowników od jazdy “w tandemie” – trudno powiedzieć. Zapewne możliwość grupowego przejazdu ma znaczenie w sytuacji, gdy w danej grupie nie wszyscy mają zainstalowaną aplikację danego operatora.

Nowa opcja nie zmieni jednak na pewno zachowania tych, którzy jadą dwuosobowo po to, aby po prostu zaoszczędzić na kosztach wynajmu – tym bardziej, że przejazd grupowy nie oznacza żadnych zniżek na wypożyczane w ten sposób kolejne e-hulajnogi.


⇒ OBEJRZYJ LUB PRZECZYTAJ: Jazda na e-hulajnodze w dwie osoby – zabroniona przez przepisy i realnie niebezpieczna

WSPARCIE