Rowery elektryczne to pojazdy, które coraz częściej spotkać można nie tylko na ulicach miast, ale również niewielkich miejscowości czy nawet pośród górskich szlaków. Choć często korzystają z nich młodzi ludzie, stanowią one doskonały środek transportu dla osób starszych, które ze względu na słabszą kondycję lub różne schorzenia potrzebują dodatkowego wsparcia podczas pedałowania. Jednak w jaki sposób senior ma znaleźć model odpowiedni do swoich potrzeb? W tym artykule postaramy się przedstawić najważniejsze cechy, na jakie należy zwrócić uwagę podczas zakupu.

Materiał promocyjny: CentrumRowerowe.pl

Jednoślady ze wspomaganiem elektrycznym wywołały małą rewolucję w branży rowerowej. Obecnie dostępne są modele z silnikami przeznaczone do różnych dyscyplin – od wariantów miejskich przez szosowe, szutrowe aż po dedykowane do jazdy w bardzo wymagającym terenie e-MTB. Wśród szerokiej gamy modeli znaleźć można również takie, które z powodzeniem wykorzystają osoby starsze, szukające taniego w utrzymaniu i wygodnego środka komunikacji na niedalekie dystanse. Zanim przejdziemy do cech, na które należy zwrócić uwagę podczas zakupu e-bike’a dla seniora, warto omówić, czym właściwe są coraz popularniejsze „elektryki”.

Rower elektryczny – wygodny środek transportu

Rowery elektryczne, choć z wyglądu niewiele różnią się od klasycznych modeli, są zdecydowanie bardziej zaawansowane technologicznie. Wyróżniają je przede wszystkim silniki, najczęściej zlokalizowane w korbie lub tylnej piaście. Dzięki nim pedałowanie jest o wiele łatwiejsze, a rowerzysta nie męczy się podczas jazdy, nawet przy pokonywaniu wzniesień.

Rower elektryczny - ekran

Zasilanie motorów odbywa się poprzez kompatybilne z nimi akumulatory. Te zazwyczaj umiejscowione są na ramie, wewnątrz niej, lub na bagażniku. Dodatkowe elementy są dobrze wpasowane w konstrukcję roweru i w żaden sposób nie przeszkadzają w jeździe. Cały system obsługiwany jest za pomocą kontrolerów zlokalizowanych na kierownicy. W niektórych modelach dostępne są też osobne wyświetlacze. Trochę inaczej działa także system oświetlenia. Zazwyczaj nie są to zwykłe lampki z własnym ogniwem, ale modele zasilane przez baterię e-bike’a. W wielu przypadkach obsługuje się je za pomocą kontrolera odpowiedzialnego za sterowanie całym układem.

Wybieramy rower dla seniora – geometria ramy i typ jednośladu

Osoby starsze, szukające roweru elektrycznego mającego służyć jako komfortowy środek transportu, powinny zwrócić uwagę przede wszystkim na modele miejskie. Ich geometria pozwala na przyjemną jazdę z wyprostowaną sylwetką, co pozwoli uniknąć bólu kręgosłupa wywołanego przemieszczaniem się ze stale pochyloną nad kierownicą sylwetką. Co więcej, siodełka w tego typu jednośladach zazwyczaj są obszerne i bardzo wygodne, czasem nawet amortyzowane. Nie bez powodu potocznie mówi się o nich „kanapy”. Zapewniają wysoki komfort i stabilne podparcie rowerzysty.

Niezwykle istotny aspekt stanowi również ułożenie rur. Górna powinna być mocno obniżona, tak aby wsiadanie i zsiadanie nie sprawiały seniorowi żadnych problemów. Pozwala to uniknąć wysokiego podnoszenia nogi, a tym samym znacznie obniża ryzyko wywrotki, co nie tylko poprawi bezpieczeństwo cyklisty, ale także zwiększy jego pewność siebie i komfort psychiczny.

Bardzo dużym atutem, który z pewnością doceni przyszły użytkownik, jest bagażnik. Pozwoli on na montaż dodatkowych sakw, torby bądź koszyka. Dzięki temu będzie można wygodnie przewieźć bagaże.

Przeglądając dostępne modele, koniecznie należy zwrócić uwagę również na masę całego jednośladu. Rowery wyposażone w silniki są znacznie cięższe niż ich klasyczne odpowiedniki. Stojąc przed dylematem, który pojazd wybrać, warto zdecydować się na ten o mniejszej wadze, aby ewentualne przenoszenie roweru nie stanowiło problemu. Będzie to szczególnie ważne dla użytkowników, którzy planują przechowywać e-bike’a w piwnicy lub mieszkaniu.

Moc silnika i pojemność baterii

Parametrami, na które niewątpliwie należy zwrócić uwagę, są moc silnika oraz pojemność baterii. Ta pierwsza odpowiada za to, do jakiej prędkości będzie wspomagał nas motor i jak szybko pozwoli ją osiągnąć. Wartością odpowiednią dla seniora będzie 250 W, co w zupełności wystarczy do spokojnej jazdy po mieście.

Wielkość akumulatora odpowiada natomiast za to, jak często będzie trzeba go ładować i jaki dystans pozwoli nam przejechać podczas jednej wycieczki. Niektóre modele dysponują energią w ilości wystarczającej do pokonania nawet ok. 100 km. W rowerze dla osoby starszej pojemność baterii powinna oscylować w granicach 250-500 Wh. Większe ogniwa, co prawda trochę rzadziej będzie trzeba ładować, jednak będą one cięższe.

Manetka i ekran

Bardzo ważne jest, aby e-bike dla seniora wyposażony został w czytelny ekran, na którym napisy i grafiki będą na tyle duże, żeby użytkownicy o słabszym wzroku bez problemu mogli je odczytać. Niektóre rowery elektryczne nie mają osobnych wyświetlaczy, często jednak istnieje możliwość połączenia systemu z aplikacją na smartfonie. Wystarczy przymocować telefon do kierownicy, a na jego wyświetlaczu znajdą się wszelkie niezbędne dla rowerzysty informacje, takie jak wybrany tryb jazdy, prędkość, czy stan naładowania akumulatora.

Rower elektryczny - manetka

Manetka powinna być łatwo dostępna bez potrzeby puszczania kierownicy – najlepiej, gdyby obsługiwana była kciukiem, co pozwoli na wygodne sterowanie pracą silnika przy jednoczesnym zachowaniu stabilnej pozycji.

E-bike dla seniora – idealny środek transportu!

Nie ulega wątpliwości, że rower elektryczny stanowi świetny środek transportu dla osoby starszej. Pozwoli jej szybciej przemieszczać się po mieście bez większego wysiłku, a przy tym pełni swego rodzaju rolę rehabilitacyjną, motywując do ruchu na powietrzu. Seniorzy bez problemu przewiozą na nim zakupy, dojadą do rodziny, znajomych, czy przychodni. Jedyną wadę stanowi jego masa, która może powodować kłopoty z wnoszeniem na wyższe piętra w blokach. Warto wziąć ją pod uwagę, szukając odpowiedniego modelu oraz planując przyszłe użytkowanie.


Publikacja sponsorowana, tekst spoza redakcji SmartRide.pl

WSPARCIE