Jak poinformował stołeczny Zarząd Dróg Miejskich (ZDM), niemal 400 tys. użytkowników skorzystało z rowerów miejskich Veturilo w Warszawie w 2024 roku – 13. sezonie działania systemu. Flota Veturilo to 3330 rowerów – głównie tradycyjnych, choć jest w tej liczbie także 300 rowerów elektrycznych oraz tandemy. Systemem zarządza firma Nextbike.
Gdyby policzyć kilometry wykręcone przez wszystkich użytkowników Veturilo w tym roku, to otrzymalibyśmy dystans ponad 17 mln km – podaje ZDM.
Warszawskie publiczne jednoślady były wypożyczane ponad 4,79 mln razy, co oznacza średnio 5,59 wypożyczeń na jeden rower dziennie. Średni czas wypożyczenia to 24 min, a średni dystans – ok. 3,5 km.
⇒ MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:
W przypadku rowerów elektrycznych średni czas wypożyczenia jest krótszy o ponad 3,5 min., a średni dystans – krótszy o 600-700 m. Wynika to zapewne z taryfikatora opłat – w Warszawie pierwsze 20 min jazdy na wszystkich rowerach jest darmowe, potem jednak za pierwszą godzinę w przypadku elektryków trzeba płacić znacznie więcej niż za rower „analogowy” – dlatego pewnie te pierwsze są szybciej zwracane.
Najczęściej rowery Veturilo wypożyczane są w Śródmieściu – tu zarejestrowano prawie 1,15 mln wypożyczeń (blisko 24 proc. wszystkich) i tu znajdują się najpopularniejsze stacje Veturilo.
System Veturilo jest kompatybilny z pięcioma siostrzanymi systemami z Marek, Otwocka, Piaseczna, Pruszkowa i Józefowa – na stacjach w tych podwarszawskich miejscowościach można zostawiać pojazdy wypożyczone w mieście i na odwrót.
Obecnie rowery Veturilo zostały zabrane z ulic na przerwę zimową, mają wrócić 1 marca 2025 roku.
Wszystkie rowery Nextbike w Polsce: 8,6 mln wypożyczeń w 2024 roku
Równolegle informację ze swoimi statystykami dla całej Polski opublikowała zarządzająca Veturilo firma Nextbike, dominujący operator publicznego bike sharingu na naszym rynku (obsługiwane przez nią jednoślady jeżdżą w około 80 polskich miastach).
Jak podaje, liczba wypożyczeń rowerów we wszystkich jej systemach wyniosła w tym roku ponad 8,6 mln, co stanowi wzrost o 8 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. Zarazem jednak bardzo przybyło udostępnianych przez Nextbike (lub patrząc inaczej: przez samorządy) rowerów. W 2024 roku było ich w Polsce 18 tys. – to o 52,4 proc. więcej niż rok wcześniej.
Z rowerów Nextbike przynajmniej raz skorzystało niemal 500 tys. Polaków, co stanowi wzrost o ponad 29 proc. względem zeszłego roku (zestawiając tę liczbę z podanymi wyżej statystykami dla Veturilo widać, że ogromną część z tej grupy stanowią użytkownicy w Warszawie). Średnio każdego dnia wykonywali oni ponad 31 tys. przejazdów.