8 czerwca odbędą się II Mistrzostwa Polski UTO. Podobnie jak było to w pierwszej edycji rok temu, zawodnicy będą się ścigali na specjalnie przygotowanym torze CSE Autek w Józefowie niedaleko Warszawy.

UTO to tzw. urządzenie transportu osobistego. Tak polski kodeks drogowy klasyfikuje takie pojazdy jak elektryczny monocykl, onewheel czy elektryczna deskorolka. W wyścigach mają brać udział także elektryczne hulajnogi. Rzecz jasna, wszyscy zawodnicy pojadą w podziale na swoje kategorie pojazdowe.

Technologia UTO rozwija się bardzo szybko, z roku na rok widzimy wzrost osiągów elektrycznych pojazdów, zarówno pod względem prędkości maksymalnych, jak i zasięgów. Wyścigi małych pojazdów elektrycznych organizowane są już w kilku krajach Europy, m.in. w Czechach, Niemczech, Francji czy Hiszpanii. Dotrzymujemy tempa tym trendom – mówi Tomasz Kosmalski, spiritus movens imprezy, organizowanej pod szyldem SUUTO (Stowarzyszenie Użytkowników UTO). Na co dzień jest on właścicielem firmy Shift Seven oferującej osobiste pojazdy elektryczne, która jest jednym z partnerów Mistrzostw.

Tegoroczne zawody mają mieć charakter międzynarodowy. – Przewidujemy udział około 35-40 zawodników, w tym wielu z zagranicy, oraz około 200 widzów na wydarzeniu. Dodatkowo widzowie online będą mogli oglądać zawody na prowadzonej przez nas transmisji na żywo. Na miejscu, tak jak w poprzednim roku, organizujemy strefę gastro, strefę zawodnika, strefę widza i strefę partnerów – dodaje Kosmalski.

Dwie ścieżki do wyboru

Formuła wyścigów zakłada eliminacje, które posłużą ustaleniu pozycji startowych (przez eliminacje przechodzą wszyscy), a następnie do trzech rund właściwych wyścigów, zależnie od liczby zawodników w danej kategorii. W finałach najlepsi zawodnicy z każdej kategorii sprzętowej będą rywalizować w formule jeden na jeden.

Drugie Mistrzostwa Polski UTO - tor
Schemat toru wyścigów z różnymi ścieżkami – czytaj niżej. Źródło: materiały organizatora

O premierowej edycji Mistrzostw Polski UTO, która odbyła się w czerwcu 2023 roku, możecie przeczytać w artykułach podlinkowanych niżej:

W tym roku organizatorzy wprowadzili pewne zmiany, opierając się na doświadczeniach ubiegłorocznych. W niektórych miejscach tor będzie się rozdzielał, a zawodnicy będą mogli wybrać jedną z dwóch tras, prowadzących jednak do wspólnej mety.

Z uwagi na fakt występowania w tej samej kategorii pojazdów o różnej specyfice, podzieliliśmy tor na segmenty, dzięki czemu szanse różnych pojazdów się wyrównają. Segmenty rozdzielają tor na dwie równoległe ścieżki, z których jedna umożliwia jazdę z wyższą prędkością, ale po dłuższej drodze, a druga wymusza na zawodniku dużą ilość zakrętów, przy zachowaniu niższej prędkości. W ten sposób, zawodnicy będą mieli przestrzeń do wyprzedzania siebie nawzajem, a ich szanse się wyrównają – tłumaczy Tomasz Kosmalski.

Dzień wcześniej przejazd przez Warszawę

Wpisowe dla zawodników, którzy chcieliby się sprawdzić w II Mistrzostwach Polski UTO, to 150 zł. Widzowie wchodzą za darmo, bez potrzeby rezerwacji wejściówek. Wszystkie szczegółowe informacje organizacyjne znajdziecie na stronie wydarzenia na Facebooku, tam można też zadawać organizatorom pytania.

Dzień przed zawodami, w piątek 7 czerwca, organizatorzy zapraszają na UTO-pijny Night Wheeling – nocny przejazd użytkowników małych elektrycznych urządzeń transportu osobistego przez Warszawę, otwarty dla wszystkich. Dystans przejazdu to 10-15 km. Więcej informacji na temat tego wydarzenia znajdziecie również na Facebooku.


Chcesz wesprzeć naszą pracę? Nie zbieramy na Patronite ani nie prosimy o kawę, ale możesz:

WSPARCIE