Sąd Rejonowy w Warszawie umorzył postępowanie o ogłoszenie upadłości spółki Nextbike Polska. Postanowienie sądowe zostało wydane już na początku lipca, teraz firma poinformowała o tym w bieżącym raporcie giełdowym (jest notowana na New Connect).
Umorzenie postępowania o ogłoszenie upadłości jest wprost konsekwencją innego postanowienia sądowego, z 2 czerwca tego roku, o otwarciu wobec Nextbike Polska przyspieszonego postępowania układowego. W takiej sytuacji, jak stwierdził warszawski sąd, „niedopuszczalne jest orzekanie w przedmiocie upadłości Spółki”.
Układ dla wierzycieli
Nextbike Polska to potentat polskiego rynku bikesharingowego. Firma jest (prawdopodobnie do końca obecnego sezonu) operatorem stołecznego bikesharingu Veturilo. W sumie prowadzi obecnie w Polsce 30 systemów rowerowych, w których oferuje niemal 15,6 tys. jednośladów.
• SZERSZY KONTEKST:
Strefa Danych: Rynek bikesharingu w Polsce w lipcu 2020 r.
Wnioski o otwarcie przyspieszonego postępowania układowego oraz o ogłoszenie upadłości operator rowerów złożył w połowie maja, w wyniku pogarszającej się sytuacji finansowej (na co wpływ miała m.in pandemia).
• CZYTAJ TEŻ:
Nextbike składa wniosek o ogłoszenie upadłości, ale rowery będą jeździć
Wspomniane postępowanie układowe, prowadzone we współpracy z wyznaczonym przez sąd nadzorcą Krzysztofem Gołąbem, ma doprowadzić do stworzenia w Nextbike planu restrukturyzacyjnego.
Będzie on zawierał m.in. analizę przyczyn trudnej sytuacji ekonomicznej spółki, opis i przegląd planowanych środków restrukturyzacyjnych, harmonogram ich wdrożenia, opis metod i źródeł finansowania oraz projektowane zyski i straty na kolejne pięć lat, oparte na co najmniej dwóch prognozach – wynika z sądowego postanowienia z 2 czerwca. Plan ten stanie się podstawą propozycji układu z wierzycielami.
Postępowanie układowego nie wpływa negatywnie na bieżącą działalność operacyjną spółki, która będzie kontynuowana na dotychczasowych zasadach – zaznacza w komunikacie Nextbike Polska. Władze firmy mogą jednak obecnie podejmować samodzielnie tylko czynności mieszczące się w zakresie tzw. zwykłego zarządu. Czynności, które przekraczają zwykły zarząd, wymagają zgody nadzorcy sądowego.