Uważny obserwator dostrzeże, że żółto-czarne logo zdobiące każdy motocykl i motorower Surron, przedstawia podrywającego się do lotu, rogatego smoka. Smok cieszy się w Chinach wielką estymą. Nie wolno go na przykład karykaturować. W przeszłości symbolizował Państwo Środka, zanim tę rolę przejął mniej agresywny miś panda. Skąd wziął się na logo Surrona? Otóż Surron to akronim złożony z dwóch chińskich wyrazów, który oznacza ni mniej, ni więcej, jak „super smok”.

ARTYKUŁ PARTNERA: Electricall

Co słychać w Państwie Środka?

Chiny to rozległy kraj, zajmujący terytorium równe powierzchni geograficznej Europy. Firma Surron ma oddziały w dwóch liczących po przeszło 6 milionów mieszkańców chińskich megapolis, oddalonych od siebie o około 1500 km. W Chongqing, największym ośrodku przemysłu motoryzacyjnego w kraju, działa zespół badawczo-rozwojowy Surrona. W Hangzhou, stolicy chińskiego e-commerce i siedzibie holdingu Alibaba Group, który jest właścicielem sklepu AliExpress.com, ekipa ekspertów opracowuje podzespoły elektroniczne motocykli. W sierpniu 2022 r. Surron zatrudniał przeszło 100 pracowników a proces produkcyjny był w 50 proc. zrobotyzowany.

Motocykl elektryczny Surron
W Polsce sprzedaje się trzy modele Surrona, każdy z nich występuje w wersji z homologacją lub bez

Firma Surron powstała w grudniu 2014 r. Założyło ją trzech miejscowych entuzjastów elektromobilności, z wykształceniem i profesją nie mającymi nic wspólnego z branżą pojazdów elektrycznych. Dysponowali kapitałem założycielskim wartości 30 mln dolarów oraz 40-osobowym zespołem inżynierów. Jeden z założycieli, Zhuo Liu, jest obecnie dyrektorem naczelnym i szefem sprzedaży Surrona. Początkowo pasjonatów nie traktowano poważnie. Do czasu. W marcu 2018 r. firma wypuściła na rynek swój pierwszy model – Surron Light Bee – lekki elektryczny motocykl crossowy, który w błyskawicznym tempie zyskał popularność dosłownie na całym świecie.

Dlaczego Surron Light Bee?

Według większości recenzji Surron Light Bee to rodzaj hybrydy plasującej się między rowerem górskim a motocyklem. Podobnie jak inne modele tego producenta występuje w dwóch wersjach: z homologacją lub bez. Dla wielu użytkowników model Light Bee z homologacją L1e to znakomita alternatywa samochodu z silnikiem spalinowym na dojazdy do pracy. Wyciągany akumulator o pojemności 60V i 37Ah pozwala przejechać na jednym ładowaniu do 100 km. Ładowanie akumulatora „do pełna” zajmuje około 3 godzin! Można je uzupełnić na przykład w biurze, w godzinach pracy.

Motocykl Surron w terenie
Niegenerujący hałasu i odporny na wilgoć Surron to sprzęt, który doskonale sprawdza się w warunkach terenowych

Zwolennicy mocnych wrażeń wybiorą wersję Light Bee X, odchudzoną ze wszystkiego, co warto pozbyć z crossa a czego wymagają przepisy o homologacji, tj. tylnego błotnika, kierunkowskazów, przepisowego oświetlenia, lusterek i odblasków. Na trasach off-roadowych można nim poszaleć dzięki doskonałemu zawieszeniu i solidnym hamulcom tarczowym. Silnik bezszczotkowy o mocy szczytowej do 6 kW pozwala wygenerować 250 Nm momentu obrotowego zaraz po starcie. Cross osiąga prędkość 70 km/h już w kilka sekund. Lepiej mocno trzymać kierownicę, żeby motocykl nie wyrwał się spomiędzy nóg.

Najlepiej sprawdza się w warunkach terenowych, dlatego jednymi z nabywców Surrona w Polsce są właśnie leśnicy, służby parków narodowych i rezerwatów. Na antypodach Surrona Light Bee testowała armia australijska. Niegenerujący hałasu, odporny na wilgoć (zwłaszcza silnik – klasa ochrony IP67), lekki (56 kg z baterią) i świetnie spisujący się w terenie Surron, znakomicie nadaje się do zadań patrolowych i rozpoznania.

Komu zawdzięczamy Surrona?

Motocykle Surrona cieszą się ogromną popularnością praktycznie na całym świecie. Jednymi z czołowych ich odbiorców są, m.in. USA, Wielka Brytania, Kanada i Australia. Do Polski sprowadziła jednoślady Surrona firma EVP – Electric Vehicles Poland, która jest ich wyłącznym dystrybutorem w naszym kraju.

Firma Surron jako logotyp obrała smoka
Uważne oko zauważy, że logotyp firmy Surron przedstawia stylizowanego, rogatego smoka. W języku chińskim nazwa Surron to akronim oznaczający “super smoka”

EVPoland należy do grupy kapitałowej Holding 1, ma oddziały w Krakowie, Warszawie i Katowicach i powstała w 2018 r. z myślą o popularyzacji w naszym kraju technologii z dziedziny elektro- i mikromobilności. Firma stale rozgląda się za światowymi nowościami i wybiera produkty, które mogą najlepiej przyjąć się na polskim rynku.

Z firmą Surron EVPoland nawiązało współpracę mniej więcej cztery lata temu. W przeszłości polski dystrybutor Surrona miał w ofercie również samochody, hulajnogi i quady. Obecnie specjalizuje się wyłącznie w motocyklach i motorowerach. Oprócz Surrona EVPoland zajmuje się dystrybucją innych światowych marek, takich jak Horwin, Tromox i Garelli. Ale to właśnie chiński „super smok” przyniósł EVPoland największy zysk i rozpoznawalność w kraju.

Motorower Surron na ulicach Warszawy
Surron w wersji z homologacją to pełnoprawny motorower lub motocykl do miasta i na wszystkie drogi publiczne w Polsce. Wyjmowany akumulator umożliwia łatwe naładowanie go np. podczas pracy

W Polsce sprzedaje się trzy modele motocykli Surrona: Light Bee który występuje z homologacją L1e, oraz Ultra Bee i Storm Bee z homologacją L3e. Każdy z nich występuje również w wersji bez homologacji.

Electricall postawiło na Surrona

Rzeszowska firma Electricall, podobnie jak chiński Surron, zaistniała w 2017 roku z inicjatywy entuzjastów elektromobilności a jej misja – przesadzenie Rzeszowian z samochodów na hulajnogi – początkowo budziła sceptycyzm. Dziś zajmuje się sprzedażą i serwisem nie tylko elektrycznych hulajnóg, ale i motocykli, skuterów, microcarów oraz pojazdów medycznych – niemal wszystkiego, co porusza się na prąd. Electricall jest również jednym z licznych dealerów EVPoland w kraju. Wyłączny dystrybutor Surrona na Polskę korzysta z usług serwisowych Electricalla.

Salon Electricall w Rzeszowie
W Polsce centrum serwisowym sprzętu Surrona jest rzeszowska firma Electricall, działająca także jako dealer tej marki

W przeniesionym niedawno do rozleglejszego obiektu Centrum Serwisowym, wypróbowany od lat zespół fachowców przeprowadza kompleksowe usługi naprawcze i sezonowe przeglądy techniczne. W momencie zakupu „elektryka” w Electricall warto wykupić pakiet Premium. Electricall jako jedyna tego rodzaju firma w Polsce zapewnia w ramach pakietu Premium swoim klientom mobilność 24/7. Oddajesz motocykl Surrona do serwisu Electricalla? Odbiorą go spod wskazanego przez Ciebie adresu na terenie całej Polski i dostarczą z powrotem, po przeprowadzeniu naprawy. Na czas serwisowania wypożyczą Ci hulajnogę klasy Premium. Możesz się spodziewać ich opieki w zakresie serwisu również po upływie okresu gwarancji.

Chińczycy mają własny kalendarz. 10 lutego bieżącego roku weszliśmy w chiński Rok Smoka. Może okaże się on szczęśliwym okresem dla sprzedaży jednośladów „super smoka” – Surrona?


Publikacja płatna, treść spoza redakcji SmartRide.pl. Zdjęcia pochodzą od dystrybutora

WSPARCIE