Jeszcze do niedawna nie do końca wiadomo było, jak polskie prawo reguluje poruszanie się elektryczną hulajnogą. Chociaż wątpliwości zostały rozwiane, to wciąż jednak pozostaje wiele pytań. Po wprowadzonych zmianach elektryczną hulajnogę zakwalifikowano jako odrębny pojazd pod nazwą: elektryczna hulajnoga. Oznacza to, że nie jest już rozpatrywana jako UTO (urządzenie transportu osobistego). Nie ma również takich samych praw jak zwykły lub elektryczny rower.

Materiał partnera projektu “SmartRide. Przepis na jazdę”

Electofun - partner akcji "SmartRide. Przepis na jazdę"Jednak wszystkie pojazdy z każdej kategorii (również samochody) mają wspólny mianownik – wszystkie muszą ustąpić pierwszeństwa pieszym. Jest to nadrzędna zasada, za której złamanie użytkownik/kierowca/rowerzysta może otrzymać 350 zł mandatu.

Mandat nie ominie nas również w przypadku niewłaściwego zaparkowania elektrycznej hulajnogi. Parkowanie e-hulajnogi w miejscach niedozwolonych lub w inny sposób niż równolegle do krawężnika obciąża nas karą do 100 zł. Należy pamiętać, że jeśli chcemy zaparkować naszą elektryczną hulajnogę musi być również zachowany odpowiedni dystans:

Dopuszcza się postój na chodniku w miejscu do tego przeznaczonym, a w razie braku takiego miejsca – jak najbliżej zewnętrznej krawędzi chodnika najbardziej oddalonej od jezdni oraz równolegle do tej krawędzi, pod warunkiem, że nie obowiązuje zakaz postoju lub zatrzymywania się, a także szerokość chodnika pozostawiona dla pieszych nie jest mniejsza niż 1,5 m.

Inną sytuacją, która upoważnia funkcjonariusza do wystawienia mandatu, jest poruszanie się elektryczną hulajnogą w więcej niż jedną osobę. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z ryzyka takiej „podwójnej” jazdy. Pomijając już sam mandat, w momencie utraty kontroli nad elektryczną hulajnogą dwie osoby mogą odnieść poważniejsze obrażenia, narażając też przy tym innych uczestników ruchu.

Mandat obowiązuje również w przypadku przewożenia zwierząt, nawet jeśli są odpowiednie zabezpieczone np. w transporterze. Elektryczna hulajnoga przeznaczona jest tylko i wyłącznie dla jednego pasażera (jednocześnie użytkownika), złamanie tego przepisu kosztuje nas 100 zł.

Niedopuszczalne jest korzystanie z elektrycznej hulajnogi pod wpływem alkoholu oraz innych środków odurzających. Taki użytkownik stanowi poważne zagrożenie dla siebie oraz innych uczestników ruchu. W takiej sytuacji funkcjonariusz lub straż miejska może wyznaczyć mandat w wysokości od 300 do 500 zł*.

*O wątpliwościach dotyczących kwalifikacji prawnej jazdy po alkoholu możecie przeczytać tutaj – red.


Publikacja partnera, treść spoza redakcji SmartRide.pl

WSPARCIE