Niedawno minął rok działalności Lime w Polsce. Amerykańska firma była pierwszym operatorem oferującym polskim użytkownikom możliwość poruszania się w miastach na e-hulajnogach wypożyczanych na minuty. Obecnie działa w Warszawie, Wrocławiu i Poznaniu.
W opublikowanej wczoraj informacji prasowej Lime podaje kilka statystyk za dotychczasowych okres działalności. Poniżej przedrukowujemy najciekawsze.
7 minut Lime w Polsce
• 16 proc. użytkowników Lime to przyjezdni do danego miasta, najczęściej zapewne turyści. Reszta (84 proc.) to lokalni mieszkańcy
• „Elektryczne hulajnogi najczęściej są wypożyczane w soboty i służą przede wszystkim do dotarcia do centrum miasta, jego zabytkowych części, a także do centrów handlowych” – podaje biuro prasowe Lime. Najwięcej wypożyczeń w sobotę świadczy także o tym (to już nasza interpretacja), że hulajnogi na minuty są nadal w znacznej mierze traktowane jako pojazdy na czas rekreacji.
• Średni wiek użytkownika w Polsce wynosi 31 lat. Najstarszy z nich ma jednak aż 78 lat. „Hulajnogi są dostępne praktycznie dla każdego, bez względu na jego wiek czy kondycję” – podkreśla firma. Dodajmy – podany średni wiek jest zapewne zawyżony, gdyż regulamin formalnie zakazuje korzystania z Lime osobom nieletnim. Czasem wystarczy tylko rzut oka na hulajnogistę, by zobaczyć jak jest w praktyce
• Wśród wypożyczających w Polsce jest nieco więcej mężczyzn, ale są to różnice nieznaczne. Jak wskazują statystyki firmy, kobiety stanowią 46,5 proc. użytkowników, mężczyźni – 53,5 proc.
• Mediana czasu wypożyczenia hulajnóg Lime w Polsce to 7 minut. „W wielu przypadkach hulajnoga służy do pokonania „ostatniego kilometra” w podróży przez miasto lub do szybkiego przemieszczenia się na niewielką odległość z ominięciem korków, np. z przystanku tramwajowego do domu” – tak interpretują tę daną przedstawiciele Lime.
– Hulajnogi Lime na stałe wpisały się w krajobraz polskich miast – komentuje cytowana w komunikacie Paulina Mróz, dyrektor Lime w Polsce, Czechach i na Węgrzech.
„Mikromobilność jest przyszłością”
Wśród podanych statystyk Lime w Polsce można znaleźć też kilka ciekawostek:
- Najdłuższy przejazd wykonany w Polsce miał długość aż 25 km (firma nie podała ile trwała ta jazda i ile zapłacił użytkownik)
- Najaktywniejszy użytkownik w naszym kraju wykonał na hulajnogach Lime 734 przejazdy
- W ciągu pierwszego roku działalności łączny czas wypożyczenia pojazdów Lime wyniósł ponad 32 tys. dni (to niemal 90 lat).
W materiałach pojawiają się także informacje na temat dwóch elementów środowiskowego wpływu obecności e-hulajnóg Lime w Polsce (ograniczenie emisji CO2 i zużycie paliwa). Przytaczamy je, z wyraźnym zastrzeżeniem, że nie wiemy jakie dane wyjściowe uwzględniano, ani jakich metod użyto do wyliczeń (proekologiczny przekaz jest z zasady częścią działań PR i budowania wizerunku firm hulajnogowych). Spółka nie wskazała żadnej metodologii.
- Przejazdy na hulajnogach Lime pomogły w zaoszczędzeniu ok. 438 tys. litrów paliwa
- Użytkownicy Lime w Polsce zapobiegli emisji blisko 76 ton dwutlenku węgla
Czytaj też:
Według przywołanych statystyk globalnych (ich źródło również nie pojawia się w komunikacie), prawie połowa użytkowników na świecie korzysta z Lime, aby uzyskać dostęp do transportu publicznego. Jedna czwarta z nich deklaruje, że przejazdy hulajnogami zastępują im podróż samochodem.
– Po roku obecności w Polsce widzimy, że sektor mikromobilności rozwija się niezwykle szybko i jest przyszłością współczesnych miast – komentuje Jakub Olek, regional government relations director w Lime na Europę Wschodnią, Środkowy Wschód i Afrykę.
Czytaj też:
• Sto milionów przejazdów Lime na świecie