Przełom marca i kwietnia to tradycyjnie okres, w którym – wraz z nadejściem wiosennej aury – intensywnie rozwijają się usługi współdzielonej mikromobilności. Poniżej przedstawiamy stan tego rynku na dzień 31 marca 2023 roku w odniesieniu do sharingu skuterów elektrycznych.

Komentarz:
-
W porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku dostępność współdzielonych e-skuterów w Polsce spadła o blisko jedną czwartą, do poziomu niespełna 400 pojazdów. Dostępne były one w sześciu miastach (co oznacza spadek liczby miast o jedną trzecią rok do roku): w Trójmieście (170 sztuk), Poznaniu (105), Szczecinie (75) oraz Iławie (30).
-
Usługi współdzielenia e-skuterów świadczone były na koniec marca 2023 roku przez dwie sieci: EcoShare (265 pojazdów w czterech miastach; 65 proc. udziału rynkowego) oraz blinkee.city (135 pojazdów w dwóch miastach; 35 proc. udziału).
-
Rynek tzw. mopedsharingu już od kilku lat znajduje się w odwrocie. Pod względem podaży pojazdów jest on obecnie nawet 5-krotnie mniejszy w porównaniu do swojej szczytowej skali sprzed kilku lat.
-
Sezon 2023 będzie prawdopodobnie kolejnym rokiem słabnięcia usługi współdzielenia skuterów, chyba że pojawi się w Polsce nowa usługa w tym segmencie. Warto zauważyć, że sytuacja z polskiego rynku nie znajduje odzwierciedlenia w trendach zachodnioeuropejskich (Hiszpania, Holandia, Niemcy, Włochy, Francja) – tam których kategoria mopedsharingu rośnie.
Dla porównania poniżej pokazujemy stan polskiego rynku skuterów współdzielonych w analogicznym okresie roku poprzedniego, tj. na koniec marca 2022 roku.
Treść: Mobilne Miasto, współpraca: SmartRide.pl
Wykorzystanie danych z tego materiału wymaga powołania się: “Źródło: Mobilne Miasto / SmartRide.pl