Maj to okres zwiększonych zakupów e-hulajnóg dla dzieci. Pierwszym powodem jest sezon komunijny (elektryczna hulajnoga to coraz popularniejszy prezent na Pierwszą Komunię Świętą), a drugim – zbliżający się Dzień Dziecka. Wielkie sieci supermarketowe RTV/AGD/IT, które są głównym źródłem tego typu sprzętu, publikują poradniki pt. „Elektryczna hulajnoga dla dziecka” oraz „rankingi” tych urządzeń, mające pomóc rodzicom w decyzji i wyborze.
Poradniki te są dobrze wypozycjonowane w Google, więc prawdopodobnie spełniają swoje zadanie. Zadanie sprzedażowe.
⇒ PROPONUJEMY WIDEO: Nie kupuj w ciemno. Jak dobrać najlepszą hulajnogę elektryczną do swoich potrzeb?
Elektryczna hulajnoga na komunię: 1000 W i 25 km/h?!
Sugestie sieci handlowych niekiedy zaczynają się już od pozycji „elektryczna hulajnoga dla 5-latka”. Są też propozycje dla 7-latków. Przykładowo market Neonet proponuje e-hulajnogę Fiat 5.5 (silnik o mocy 120 W, może jechać do 12 km/h) jako doskonały model adresowany właśnie dla dziecka siedmioletniego.
Na stronach sieci Media Expert ranking dziecięcych propozycji (na zdjęciu w artykule zobaczymy dzieci na oko sześcio-siedmioletnie) otwiera hulajnoga elektryczna Skymaster Loonar, z silnikiem o mocy 250 W i prędkością maksymalną 22 km/h. To już są parametry spotykane w „dorosłych”, lekkich e-hulajnogach miejskich, ale zdaniem sklepu – odpowiednie także dla dzieci.
„Jaki silnik ma hulajnoga elektryczna dla dziecka? W największych modelach stosuje się silniki o mocy od 250 do 350 W” – czytamy w poradniku tej sieci. Media Expert zaleca, żeby e-hulajnoga miała oświetlenie, dzięki któremu „dziecko poruszające się na hulajnodze będzie widoczne z daleka” oraz dzwonek, aby „zasygnalizować swoją obecność np. pieszym”.
To sugeruje, że dziecko może swobodnie jeździć e-hulajnogą w przestrzeni miejskiej. Co jest nieprawdą – piszemy o tym niżej.
Najlepiej jest jednak w Morele.net. „Czy warto kupić hulajnogę elektryczną na komunię? Dzieci marzą o takim prezencie, zatem jak najbardziej!” – przekonują autorzy poradnika. I oferują bardzo konkretne rady, na przykład:
Biorąc pod uwagę, że kupujesz hulajnogę na komunię i korzystać z niej będzie dziecko, nie ma potrzeby wyboru urządzenia o dużej mocy silnika. W zupełności wystarczy pojazd z 1000 W pozwalający osiągnąć prędkość 25 km/h.
Wytłuszczenia pochodzą od nas. Dla mniej zorientowanych: 1000 watów to już naprawdę duża moc. Zdaniem wielu użytkowników: zbędna nawet dla początkujących dorosłych, zanim nauczą się oni dobrze panować nad pojazdem, który tylko pozornie jest tak prosty w prowadzeniu. Dla porównania: najpopularniejsze w Polsce „dorosłe” e-hulajnogi Xiaomi jeżdżą na silnikach 250-350 W.
Dodajmy też, że zgodnie z przepisami, elektryczne hulajnogi wprowadzane do obrotu od początku 2022 roku, muszą mieć prędkość ograniczoną konstrukcyjnie do 20 km/h (ten przepis jest akurat restrykcyjny i dyskusyjny, ale w tym przypadku mowa jest o dzieciach).
[Edit: Po naszej publikacji firma Morele.net zawiadomiła nas, że cytowany poradnik został poprawiony- zmieniono fragment dotyczący silnika i prędkości, dodano także rzetelną ramkę na temat przepisów dotyczących dzieci]
Jeszcze inny manewr stosuje sieć OleOle. W mailingu zatytułowanym „Jaki prezent na komunię kupić? Zobacz nasze propozycje” firma przysyła m.in. link do grupy „Pojazdy elektryczne – hulajnogi i deskorolki”. A tam, po kliknięciu znajdujemy już całe spektrum ponad 20 modeli e-hulajnóg, w tym takie jak np. Motus Pro 10 Sport 2021 – czyli ważącą 29 kg hulajnogę z dwoma silnikami po 1000 W każdy. „Smartfon, zegarek, hulajnoga? Spraw dzieciakom radość i wybierz coś specjalnie dla nich!” – pisze w mailingu OleOle.
O czym milczą poradniki?
W marketingowych materiałach sieci handlowych nie znajdziemy natomiast z reguły (zapewne są wyjątki) ani słowa o tym, że elektryczne hulajnogi to nie zabawki, lecz pojazdy – już od niemal roku uregulowane w Kodeksie drogowym. A Kodeks mówi bardzo konkretnie o tym gdzie i na jakich zasadach nieletni mogą (a raczej nie mogą) z nich korzystać. Opisujemy to w dalszej części.
Osobną sprawą pozostaje kwestia bezpieczeństwa i związanej z tym odpowiedzialności społecznej sklepów.
Niewykluczone, że niektóre z materiałów marketingowych powinien zbadać Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, sprawdzając, czy nie są one wprowadzaniem konsumenta w błąd w znaczeniu prawnym. Ze swojej strony rodzicom rozważającym zakup hulajnogi elektrycznej „na komunię” lub na Dzień Dziecka polecamy informacje poniżej. Tego zwykle nie przeczytacie w „poradnikach” w sklepach, a niezależnie od ostatecznej decyzji – na pewno warto to wiedzieć.
Przepisy. Czy dziecko (do 10 roku życia) może jeździć na elektrycznej hulajnodze?
Odpowiedź brzmi: generalnie nie. Może to robić tylko w dwóch przypadkach.
Pierwszy z nich to teren poza drogami publicznymi. Czyli np. na prywatnej posesji lub ewentualnie po podwórku (teoretycznie w grę wchodzi też jazda w terenie, ale off-road przy małych e-hulajnogach to abstrakcja).
Drugi przypadek: strefa zamieszkania, czyli obszar oznaczony specjalnym niebieskim znakiem. Tu elektryczną hulajnogą mogą jeździć dzieci młodsze niż 10 lat, ale wyłącznie pod opieką osoby dorosłej. Więcej informacji na temat przepisów obowiązujących w strefie zamieszkania znajdziecie w tym artykule i filmie poniżej [ciąg dalszy tekstu pod filmem].
Gdziekolwiek indziej „na mieście” używanie przez dziecko elektrycznej hulajnogi jest po prostu zakazane. Mówi o tym wprost art. 33d. Kodeksu drogowego.
1. Zabrania się dopuszczania dziecka w wieku do 10 lat do kierowania hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego na drodze.
2. W strefie zamieszkania dopuszcza się kierowanie hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego przez dziecko w wieku do 10 lat wyłącznie pod opieką osoby dorosłej.
I tu bardzo ważna uwaga: inaczej niż w przypadku roweru, dziecko nie może jeździć e-hulajnogą nawet po chodniku w asyście dorosłego. O ile bowiem rowerzystę poniżej 10 roku życia Kodeks drogowy uznaje za pieszego, cytujemy:
za pieszego uważa się (…) także dziecko w wieku do 10 lat kierujące rowerem pod opieką osoby dorosłej,
to w małego użytkownika elektrycznej hulajnogi ten przepis już nie obejmuje. Po chodniku może on elektryczną hulajnogę jedynie prowadzić.
Co grozi, jeśli rodzice jednak wypuszczą kilkulatka na elektrycznej hulajnodze na drogę? W skrajnej wersji – sąd rodzinny. Szczególnie jeśli dojdzie do jakieś wypadku, ten scenariusz jest w zasadzie pewny.
Bezpieczeństwo. Elektryczna hulajnoga to ryzykowna „zabawka”
Drugą kwestią przy decyzji o tego typu prezencie jest poczucie odpowiedzialności. Elektryczne hulajnogi z racji małych kółek i ogólnej geometrii pojazdu są wywrotne, więc – szczególnie jeśli dziecko nie jeździło wcześniej na zwykłej hulajnodze – wsadzenie kilkulatka na takiego elektryka może się nieciekawie skończyć.
Istnieją dziecięce e-hulajnogi, które jadą maksymalnie 6 km/h, czyli w zasadzie w tempie pieszego – to urządzenia na pograniczu zabawki, w zasadzie jedyne, które faktycznie kwalifikują się dla małego dziecka. Bo już przy prędkości 12 km/h i ewentualnej wywrotce może ono zrobić sobie sporą krzywdę. Upadki na hulajnogach mają swoją specyfikę – stosunkowo często jadący uderza twarzą o podłoże, a wszystko dzieje się w ułamkach sekund. Niedoświadczony, kilkuletni użytkownik ma małe szanse, by wyjść wtedy bez szwanku.
Jeśli więc rodzice decydują się kupić dziecku elektryczną hulajnogę – na wspomniane podwórko lub strefę zamieszkania – to bezwzględnie w pakiecie z nią powinien znaleźć się dobry kask i ochraniacze.
Co ze starszymi dziećmi?
Wiek komunijny w Polsce to z reguły dziewięć lat, więc skupiliśmy się na najmłodszej grupie wiekowej. Uwarunkowania dotyczące przepisów drogowych (bo już bezpieczeństwa nie zawsze) zmieniają się po ukończeniu przez dziecko 10 lat. Nastolatek może już w pełni zgodnie z prawem jeździć hulajnogą elektryczną po drogach publicznych, musi jedynie mieć kartę rowerową.
Tutaj odsyłamy do innego naszego materiału na temat uprawnień wymaganych do jazdy elektryczną hulajnogą.
[Tekst edytowany 11.05.2022 r., dodaliśmy fragment nt. OleOle]
⇒ ZOBACZ TEŻ: Czytelnikom zainteresowanym zakupem elektrycznej hulajnogi na prezent dla nastolatka, a nie mającym do tej pory doświadczeń z takim sprzętem, polecamy także artykuł na ten temat oraz film wyjaśniający parametry elektrycznych hulajnóg i ich znaczenie: