Toczą się rozmowy mające na celu przejęcie przez Bird dużej niemieckiej firmy hulajnogowej Circ, obecnej w wielu państwach i miastach Europy (i nie tylko). Dzięki temu Bird zmiejszyłby na Starym Kontynencie dystans do swojego amerykańskiego konkurenta Lime – poinformował wczoraj “Financial Times”.

Aktualizacja 27.01.2020: Przejęcie Circ przez Birda zostało potwierdzone

Jak podaje “FT”, berliński Circ (wcześniej działający pod marką Flash) pozyskał jak dotąd na rozwój 55 mln dolarów od funduszy venture capital. W ciągu niespełna dwóch lat wprowadził swoje hulajnogi na minuty do licznych miast Europy, firma działa m.in. w Niemczech, Austrii, Włoszech, Francji, krajach skandynawskich, a nawet w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. W ostatnich miesiącach Circ złapał jednak zadyszkę. Tuż przed obecnym sezonem zimowym spółka przeprowadziła istotne zwolnienia pracowników (wg. serwisu TechCrunch objęły ok. 50 osób, czyli mniej więcej 10 proc. etatowego personelu).

Hulajnogi wjeżdżają w nowy etap

“FT” nie zna żadnych szczegółów na temat ceny, jaką mieliby zapłacić Amerykanie za przejęcie rywala. Jak zastrzega dziennik, decyzja o transakcji nie jest jeszcze przesądzona. Z biznesowego punktu widzenia przejęcie Circ przez Birda to jednak potencjalnie bardzo ciekawe wydarzenie.

Oznaczałoby zapewne początek konsolidacji na międzynarodowym  rynku operatorów hulajnóg na minuty, obecnie mocno rozdrobnionym.

Byłby to kolejny etap rozwoju młodej branży mikromobilności, która dotąd przeżywała fazę gwałtownej ekspansji, napędzanej pieniędzmi pompowanymi w sharingowe e-hulajnogi przez inwestorów venture capital. W Europie Circ konkuruje (oprócz amerykańskich firm Bird i Lime) z takimi graczami, jak Voi, Tier, Dott, czy Wind, które również pozyskały liczone w dziesiątkach milionów euro finansowanie od funduszy VC.

Rynek zachodnioeuropejski wygląda pod tym względem nieco inaczej niż polski, na którym z grona dużych międzynarodowych graczy obecne są na razie jedynie Lime i Bird oraz niemiecki hive, a duża część rywalizacji odbywa się między kilkoma rdzennie polskimi, lokalnymi start-upami hulajnogowymi (m.in. Logo Sharing, Quick, blinkee, Volt, Hulaj).

Taka sytuacja nad Wisłą jest jednak najpewniej tymczasowa.  Wnosząc z ogłoszeń rekrutacyjnych, w najbliższym sezonie można spodziewać się wejścia do Polski nawet kilku hulajnogowych operatorów europejskich – chyba że jakieś perturbacje powstrzymają firmy od tej decyzji. Dodajmy – Circ również prowadzi rekrutację na stanowisko szefa operacyjnego (Head of Operations) w Warszawie. Dla zainteresowanych:

Circ rekrutacja WarszawaCirc, czyli Łukasz Gadowski

Założycielem Circ jest Łukasz Gadowski – bardzo popularny w Europie przedsiębiorca startupowy polskiego pochodzenia. Gadowski urodził się w 1977 r. w Prudniku na Opolszczyźnie, wyjechał z rodzicami do Niemiec w połowie lat 80. Współtworzył wiele firm opartych na innowacyjnych modelach biznesowych, wykorzystujących technologie internetowe. Do najbardziej znanych jego start-upów należą Spreadshirt (zamawiane przez internet koszulki z indywidualnie zlecanymi nadrukami), a zwłaszcza Delivery Hero, firma zajmująca się dostarczaniem posiłków zamawianych online, obecnie prawdopodobnie największa w tej branży na świecie (firma wyceniana jest na 40 mld zł, w Polsce należy do niej PizzaPortal.pl).

Czytaj też: Holendersko-francuski Dott przymierza się do wejścia do Polski

Czytaj też: Lime robi krok w tył. Firma wycofuje się z 12 miast na świecie

 

 

WSPARCIE