Czy elektryczna hulajnoga, zgodnie z nowymi przepisami drogowymi, może poruszać się po terenie oznaczonym jako strefa zamieszkania – i na jakich zasadach? Wyjaśniamy to w tekście oraz w filmie poniżej.
Strefa zamieszkania oznaczona jest specjalnym, dużym znakiem (D 40), na którym widać pieszego, dziecko grające w piłkę, samochód i budynek. Takim, jak na zdjęciu wyżej. Jest to obszar, na którym obowiązują szczególne przepisy, mające przede wszystkim zapewnić bezpieczeństwo przechodniom, w tym dzieciom.
Pojazdy – a od 20 maja elektryczna hulajnoga jest pojazdem – mają prawo jeździć w strefie zamieszkania, ale kierujący muszą pamiętać o tych właśnie szczególnych przepisach.
Hulajnoga elektryczna w strefie zamieszkania – zasady
- Maksymalna dozwolona prędkość pojazdów w strefie zamieszkania to 20 km/h. Można więc tutaj swobodnie jeździć na elektrycznej hulajnodze po jezdniach i nie ma obowiązku jechania z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego (obowiązującą na chodniku). Można rozwijać 20 km/h. Ale…
- Piesi mogą tutaj swobodnie poruszać się po całej publicznej przestrzeni, wchodząc na jezdnię w dowolnym miejscu (nie ma zebr dla pieszych). I powinni czuć się z tym komfortowo. W strefie zamieszkania w każdym miejscu pierwszeństwo ma pieszy – przed każdym pojazdem, także przed elektryczną hulajnogą.
- W strefie zamieszkania mogą bawić się dzieci – nawet bardzo małe, które na takim obszarze mają prawo wychodzić na drogę bez opieki dorosłego.
- Mogą tu być (a nawet zapewne są) liczne progi zwalniające, które w takim miejscu nie muszą być oznaczone.
Z tego wszystkiego wynika prosty wniosek:
jadąc elektryczną hulajnogą w strefie zamieszkania trzeba bardzo uważać.
Szczególnie na pieszych, w tym dzieci, których zachowanie nie zawsze bywa przewidywalne. Strefy zamieszkania stworzono właśnie po to, by ludziom mieszkającym w sąsiedztwie zapewnić maksimum poczucia bezpieczeństwa na okolicznych ulicach.
Dodatkowo, w strefie zamieszkania wolno parkować tylko w wyznaczonych miejscach, co jednak w praktyce dotyczy raczej kierowców niż użytkowników hulajnogi elektrycznej. To jednak jeszcze nie koniec.
Partnerzy akcji „SmartRide. Przepis na jazdę”
Dziecko na e-hulajnodze
Otóż strefa zamieszkania ma jeszcze jedną ważną dla nas cechę: tutaj, zgodnie z nowymi przepisami, na elektrycznej hulajnodze może się przejechać dziecko młodsze niż 10 lat.
Jest to jedyne takie miejsce dopuszczone przez Kodeks drogowy, który co do zasady pozwala na korzystanie z e-hulajnóg dopiero od 10 roku życia (a w przypadku nieletnich wymaga do tego odpowiednich uprawnień).
Jeśli ktoś więc ma małe dziecko, które bardzo pragnie takiej przejażdżki – w strefie zamieszkania może mu na to pozwolić. Warunek: dziecko jeżdżące na e-hulajnodze musi cały czas być pod opieką dorosłego.
KLIKNIJ PO WIĘCEJ: Inne przepisy i regulacje, którym podlegają w Polsce hulajnogi elektryczne i UTO, opisujemy w naszym serwisie “SmartRide. Przepis na jazdę”
Konsultacja prawna: mec. Adam Baworowski. Stan przepisów aktualny na 31.05.2021 r. Autorzy przedstawili go zgodnie ze swoją najlepszą wiedzą, jednak jedynym obowiązującym źródłem prawa w tej dziedzinie jest Kodeks drogowy.