Vooom, aplikacja integrująca na jednej mapie różne środki współdzielonego transportu, wprowadziła innowacyjny planer podróży, który umożliwia zaplanowanie trasy różnymi środkami komunikacji z uwzględnieniem przesiadek, np. z hulajnogi do autobusu, carsharingu czy skutera.


Zewnętrzny press release – przedruk z ewentualnymi skrótami.
Treść tekstu nie pochodzi od redakcji SmartRide.pl.


Jest to jedna z najbardziej istotnych aktualizacji od momentu debiutu Vooom w kwietniu
2019 r. Oprócz wynajmu bezpośrednio z poziomu aplikacji, użytkownicy mogą teraz skorzystać z planera podróży, obejmującego wiele środków transportu – hulajnóg, skuterów, rowerów miejskich, samochodów dostępnych w ramach carsharingu oraz komunikacji publicznej.

Zaplanowanie optymalnej trasy i czasu dojazdu w warunkach mnogości opcji może być nie lada wyzwaniem. Dlatego Vooom wprowadził planer umożliwiający zaplanowanie podróży z wykorzystaniem różnych środków transportu co do minuty, łącznie z miejscami przesiadek na mapie. Ponadto użytkownicy Vooom mogą zarezerwować pojazdy do pokonania trasy, a w przypadku wybranych operatorów również je wynająć i zapłacić za nie bezpośrednio w aplikacji.

– Planowanie drogi w Vooom to ogromna zmiana w komforcie przemieszczania się po mieście. W oparciu o sztuczną inteligencję pozwala błyskawicznie wybrać optymalną trasę i sposób dotarcia do celu. Dzięki integracji na jednej mapie komunikacji miejskiej z flotą prywatnych wypożyczalni użytkownik widzi najbliższej znajdujący się pojazd i może połączyć przejazd tramwajem czy autobusem z indywidualnym transportem współdzielonym, takim jak auto, hulajnoga, rower lub skuter. W aplikacji można również bezpośrednio wypożyczyć wybrane pojazdy współdzielone, np. należące do popularnego w Warszawie operatora innogyGO! na zaplanowaną wcześniej podróż, co znacząco ułatwia i przyspiesza cały proces – mówi Włodzimierz Łoziński, CEO w Vooom.

Z planera podróży mogą korzystać użytkownicy Vooom używający smartfonów z
systemem Android oraz iOS. Jest on dostępny również przez przeglądarkę. Rozwiązanie zostało wprowadzone dla 12 miast w Polsce.

– Z Vooom korzysta się podobnie jak z Google Maps, czy aplikacji JakDojadę, albo nawigacji samochodowych. Na mapie Vooom wystarczy podać miejsce wyjazdu oraz miejsce docelowe, a algorytm sam zaproponuje optymalną drogę dojazdu, łącznie z przesiadkami do dostępnych przy trasie środków transportu – carsharingu, hulajnóg, skuterów oraz komunikacji miejskiej – wyjaśnia działanie narzędzia prezes Vooom.

Firma prowadzi prace nad rozbudową planera. W ciągu najbliższych 18 miesięcy w aplikacji będą pojawiać się kolejne udogodnienia dla podróżujących. Projekt jest współfinansowany przez UE ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Inteligentny Rozwój. Vooom realizuje go w ramach konkursu NCiR Szybka Ścieżka przy wykorzystaniu uczenia maszynowego we współpracy z Polsko-Japońską Akademią Technik Komputerowych.

[Źródło: informacja prasowa Vooom, opublikowana 17.06. 2020 r.]

WSPARCIE