E-skutery – sharing – Polska. Pierwszy kwartał 2022 roku

  skuter blinkee.city - sharing - Warszawa

  Na koniec marca 2022 r., a więc u progu rozpoczynającego się sezonu mikromobilnościowego, usługi współdzielenia skuterów elektrycznych dostępne były w Polsce w dziewięciu miejscowościach, a łączna flota wszystkich pojazdów wyniosła w tym czasie niewiele ponad 500 sztuk. Wynik ten jest o 35% niższy w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku (niecałe 800 skuterów w 11 miejscowościach na koniec marca 2021 r.).

  Zarazem poziom podaży e-skuterów na początku sezonu 2022 był aż o połowę niższy od tego w końcówce sezonu minionego (czyli na koniec września 2021 r.), kiedy to w 21 miejscowościach dostępnych było w Polsce nieco ponad 1 tys. pojazdów.

  Skutery - sharing - marzec 2022 r.
  Operatorzy skuterów działający w Polsce. Infografika pokazuje liczbę skuterów współdzielonych danej marki ogólnopolsko oraz liczbę miast, w których działa dana wypożyczalnia. Źródło: Mobilne Miasto

  Komentarz:

  • Wśród operatorów współdzielonych e-skuterów w Polsce prym nieustannie wiedzie sieć blinkee.city, której łącznie blisko 400 pojazdów dostępnych było na koniec I kwartału 2022 r. w 4 miastach przy 76-procentowym udziale rynkowym.
  • Na podium „skuterowych” miast Polski znalazły się Warszawa (blisko 200 pojazdów, 38% udziału w rynku), Poznań (ponad 130 pojazdów, 26%) oraz Trójmiasto (niecałe 90 pojazdów, 17%).
  • Biorąc pod uwagę cały rynek sharingowej mikromobilności w Polsce, tj. współdzielone rowery, e-hulajnogi i e-skutery o łącznej podaży blisko 61 tys. pojazdów, wypożyczalnie skuterów elektrycznych stanowią zaledwie jego 1%. Z każdym kolejnym rokiem oferta ta staje się też coraz skromniejsza.

  Dla porównania poniżej pokazujemy stan polskiego rynku skuterów współdzielonych w analogicznym okresie roku poprzedniego, tj. na koniec marca 2021 r.

  Sharing skuterów w Polsce - marzec 2021 r.

  Treść: Mobilne Miasto, współpraca: SmartRide.pl


  Wykorzystanie danych z tego materiału wymaga powołania się: “Źródło: Mobilne Miasto / SmartRide.pl

  WSPARCIE