W tym tygodniu firma Free Now wprowadziła istotną nowość w cenniku – abonament (inaczej karnet) na swoje elektryczne hulajnogi, oferowane pod marką hive. Obecnie hulajnogi hive dostępne są w aplikacji Free Now w czterech miastach Polski, przy czym Warszawa i Wrocław mają abonament innego typu niż Gdańsk i Kraków.

W pierwszych dwóch miastach dostępny jest karnet miesięczny, w trzech różnych taryfach. Natomiast oferta Free Now na Gdańsk i Kraków to abonament krótszy – na dobę lub na dwa dni. Karnet obowiązuje tylko w tym mieście, w którym został wykupiony.

Hulajnogi hive były dostępne w Polsce już w zeszłym sezonie, jednak przed wybuchem pandemii jeździły w żółtych barwach i miały swoją własną, osobną aplikację. Po zakończeniu lockdownu, wróciły przemalowane na czerwono i pod zmienioną marką. Obecnie wynajmowane są już wyłącznie za pośrednictwem aplikacji Free Now, przez którą można zamawiać również taksówki (dawne my taxi). Flota hulajnogowa hive/Free Now w całej Polsce liczy sobie (jak podała nam firma w dniu publikacji tekstu) ponad 1,5 tys. hulajnóg i jest “sukcesywnie zwiększana”.

Jak działa abonament Free Now?

Podstawowa zasada działania karnetu na hulajnogi Free Now, niezależnie od jego typu, jest wszędzie taka sama: abonament pozwala korzystać z hulajnogi do 30 min czasu trwania każdego przejazdu, bez żadnych dodatkowych opłat (po upływie 30 min. użytkownik zapłaci za dalszy wynajem normalną stawkę minutową). Różnica jest natomiast w liczbie przejazdów, dostępnych w ramach danego karnetu.

Dobowy (za 19 zł) i dwudniowy (35 zł) abonament Free Now daje nielimitowaną liczbę takich półgodzinnych wypożyczeń hulajnogi – w ciągu odpowiednio 24 i 48 godzin od momentu jego wykupienia.

Natomiast abonament miesięczny, to ściślej mówiąc, raczej pakiet przejazdów. Przy czym liczba wypożyczeń dostępnych w ramach karnetu, zależy od wykupionej opcji:

  • abonament za 29 zł to pięć półgodzinnych przejazdów (do wykorzystania w ciągu 30 dni od wykupienia);
  • opcja za 39 zł to 10 takich przejazdów;
  • abonament za 89 zł daje 25 półgodzinnych przejazdów. Jak łatwo policzyć, wychodzi wtedy ok. 3,6 zł za jeden 30-minutowy przejazd.

Dla porównania – standardowy cennik wypożyczenia hulajnóg we Free Now to 3 zł za odblokowanie i 0,50 zł za każdą minutę jazdy.

Free Now: różne miasta, różny karnet

Z komunikatu Free Now wynika, że abonament na hulajnogi hive został wprowadzony w różnych opcjach, gdyż firma odmiennie ocenia potrzeby użytkowników w poszczególnych miastach.

W Krakowie i Gdańsku, zwłaszcza w okresie wakacyjnym, użytkownikami hulajnóg są głównie turyści, którzy korzystają z nich rekreacyjnie i w większych grupach. Natomiast we Wrocławiu i Warszawie udostępniamy karnety miesięczne, bo tam elektryczna hulajnoga stanowi alternatywę dla codziennych przejazdów do pracymówi Krzysztof Urban, dyrektor zarządzający Free Now w Polsce, cytowany w komunikacie firmy.

Abonament, rzecz nietrwała

Karnety na hulajnogi traktowane są zwykle przez operatorów sharingowych jako eksperyment, a w regulaminach – jako tymczasowa promocja. Dlatego charakterystyczna jest duża płynność – szczegóły oferty i stawki, na jakich firmy oferują w poszczególnych miastach karnety, potrafią się szybko zmieniać.

Kupując jakiekolwiek abonamenty na sharingowe hulajnogi zawsze warto więc sprawdzić ich aktualną cenę i warunki.

Zapytaliśmy o to Free Now. – Ofertę karnetów w tej formie wprowadziliśmy testowo, ale myślimy o niej długofalowo. Zamierzamy ją przywrócić we wrześniu w bardziej intuicyjnej wersji – odpowiedziała nam Agnieszka Ciesek, rzeczniczka firmy. – Obecnie największym zainteresowaniem cieszą się karnety dobowe, z nielimitowaną liczbą przejazdów za 19 zł, czyli te w Krakowie i Gdańsku.


Zapraszamy na nasz profil na Facebooku i Twitterze

WSPARCIE