E-hulajnogi – sharing – Polska.
  Drugi kwartał 2020 roku

  Hulajnoga blinkee - sharing

  Poniżej przedstawiamy dane na temat polskiego rynku współdzielonych hulajnóg elektrycznych aktualne na 22 kwietnia 2020 r. Ukazują więc one ofertę zaraz po zluzowaniu przez rząd największych restrykcji w poruszaniu się po polskich miastach, związanych ze stanem epidemii (od 20 kwietnia zniesiono m.in. zakaz korzystania z parków).

  Hulajnogi sharing Polska - drugi kwartał 2020 r.
  Operatorzy hulajnóg działający w Polsce. Infografika pokazuje liczbę hulajnóg współdzielonych danej marki ogólnopolsko oraz miasta, w których działa marka

  Komentarz:

  • Liczba polskich miast, w których dostępne są usługi sharingu e-hulajnóg, jest równa tej ze szczytu ubiegłorocznego sezonu (20 miast), chociaż ich podaż to zaledwie ok. 40 proc. ówcześnie dostępnych pojazdów.
  • Warszawa, Trójmiasto i Kraków skupiają 60 proc. rynku e-hulajnóg w Polsce (łącznie blisko 2,7 tys. urządzeń). Kolejne blisko 20 proc. rynku to oferta Łodzi, Katowic i Szczecina (łącznie blisko 850 urządzeń). Zwraca uwagę aktualny brak oferty e-hulajnóg w takich dużych miastach jak Wrocław czy Poznań.
  • Na rynku swoje usługi oferuje dziewięć firm (siedem polskich i dwie zagraniczne). Liderem rynku z blisko 50-procentowym udziałem jest blinkee.city.
  • W związku z pandemią z rynku zniknęło część globalnych marek, które w ubiegłym roku należały do jego liderów: amerykański Bird oraz niemiecki hive. Natomiast zeszłoroczny lider Lime, po okresie zawieszenia usług związanego z pandemią, dopiero 22 kwietnia wystawił pierwsze hulajnogi na ulice Warszawy.
  • E-hulajnogi wciąż funkcjonują w legislacyjnej próżni, co utrudnia samorządom współpracę z branżą i rozwój elektrycznej mikromobilności miejskiej.

  Dla porównania poniżej pokazujemy stan rynku sharingu hulajnóg nieco ponad miesiąc wcześniej, w połowie marca 2020 r.

  Treść: Mobilne Miasto, współpraca: SmartRide.pl


  Wykorzystanie danych z tego materiału wymaga powołania się: “Źródło: Mobilne Miasto / SmartRide.pl

   

  WSPARCIE