E-skutery – sharing – Polska.
  Pierwszy kwartał 2021 roku

  Skutery - sharing - Polska: blinkee.city

  Poniżej przedstawiamy dane na temat polskiego rynku współdzielonych skuterów elektrycznych, aktualne na koniec marca 2021 r., czyli u progu tegorocznego sezonu motorowerowego.

  Na rynku tym konsekwentnie pozostaje trzech graczy, jednakże na ten moment jedynie dwóch z nich posiada aktywną usługę. Są to sieci blinkee.city (79% udziału w rynku) i EcoShare (21% udziału w rynku). Trzecia marka – hop.city – zapowiada udostępnienie  swoich skuterów poczynając od kwietnia.

  Sharing skuterów w Polsce - marzec 2021 r.
  Operatorzy skuterów działający w Polsce. Infografika pokazuje liczbę skuterów współdzielonych danej marki ogólnopolsko oraz liczbę miast, w których działa dana wypożyczalnia. Źródło: Mobilne Miasto

  Komentarz:

  • Obecny sezon (2021) rozpoczyna się nieco wolniej niż poprzedni (2020) – zarówno co do liczby usługodawców (dwóch zamiast trzech), liczby miast, w których dostępne są współdzielone skutery (dziewięć wobec 13; ok. 30 proc. mniej), jak i samej podaży pojazdów (784 szt. wobec 1325 szt., ok. 40 proc. mniej).
  • Tradycyjnie największą ofertą e-skuterów „na minuty” dysponuje stolica. Na koniec I kwartału Warszawa samodzielnie stanowiła blisko 1/3 rynku z ok. 250 pojazdami.
  • Niemalże połowa rynku związana jest tylko z trzema miastami: Poznaniem, Trójmiastem i Krakowem, w których jeździło odpowiednio po 133, 122 i 121 e-skuterów.
  • Zwraca uwagę brak usług współdzielenia skuterów w takich dużych miastach jak Łódź i Wrocław, a także Bydgoszcz, Lublin czy Katowice.
  • Według naszych prognoz II kwartał powinien charakteryzować się już dużo większą dynamiką wzrostu tego segmentu mikromobilności, zbliżając się w swoim szczytowym momencie do ubiegłorocznego poziomu ok. 2 tys. pojazdów.
  • Udział rynkowy członków wspierających Mobilnego Miasta w rynku współdzielonych e-skuterów: 79% (za sprawą blinkee.city).

  Dla porównania poniżej pokazujemy stan rynku sharingu skuterów w Polsce w zbliżonym okresie 2020 r.:

  Skutery sharing Polska - marzec 2020

  Treść: Mobilne Miasto, współpraca: SmartRide.pl


  Wykorzystanie danych z tego materiału wymaga powołania się: “Źródło: Mobilne Miasto / SmartRide.pl

  WSPARCIE