Niedawno minął rok działalności Lime w Polsce. Amerykańska firma była pierwszym operatorem oferującym polskim użytkownikom możliwość poruszania się w miastach na e-hulajnogach wypożyczanych na minuty. Obecnie działa w Warszawie, Wrocławiu i Poznaniu.

W opublikowanej wczoraj informacji prasowej Lime podaje kilka statystyk za dotychczasowych okres działalności. Poniżej przedrukowujemy najciekawsze.

7 minut Lime w Polsce

• 16 proc. użytkowników Lime to przyjezdni do danego miasta, najczęściej zapewne  turyści. Reszta (84 proc.) to lokalni mieszkańcy

• “Elektryczne hulajnogi najczęściej są wypożyczane w soboty i służą przede wszystkim do dotarcia do centrum miasta, jego zabytkowych części, a także do centrów handlowych” – podaje biuro prasowe Lime. Najwięcej wypożyczeń w sobotę świadczy także o tym (to już nasza interpretacja), że hulajnogi na minuty są nadal w znacznej mierze traktowane jako pojazdy na czas rekreacji.

• Średni wiek użytkownika w Polsce wynosi 31 lat. Najstarszy z nich ma jednak aż 78 lat. “Hulajnogi są dostępne praktycznie dla każdego, bez względu na jego wiek czy kondycję” – podkreśla firma. Dodajmy – podany średni wiek jest zapewne zawyżony, gdyż regulamin formalnie zakazuje korzystania z Lime osobom nieletnim. Czasem wystarczy tylko rzut oka na hulajnogistę, by zobaczyć jak jest w praktyce

• Wśród wypożyczających w Polsce jest nieco więcej mężczyzn, ale są to różnice nieznaczne. Jak wskazują statystyki firmy, kobiety stanowią 46,5 proc. użytkowników, mężczyźni – 53,5 proc.

• Mediana czasu wypożyczenia hulajnóg Lime w Polsce to 7 minut. “W wielu przypadkach hulajnoga służy do pokonania „ostatniego kilometra” w podróży przez miasto lub do szybkiego przemieszczenia się na niewielką odległość z ominięciem korków, np. z przystanku tramwajowego do domu” – tak interpretują tę daną przedstawiciele Lime.

Turyści. Lime w Polsce
Zagraniczni turyści latem w Warszawie. Według statystyk 16 proc. użytkowników Lime w Polsce to osoby przyjezdne do danego miasta. Fot. ZD/SmartRide.pl

– Hulajnogi Lime na stałe wpisały się w krajobraz polskich miast – komentuje cytowana w komunikacie Paulina Mróz, dyrektor Lime w Polsce, Czechach i na Węgrzech.

“Mikromobilność jest przyszłością”

Wśród podanych statystyk Lime w Polsce można znaleźć też kilka ciekawostek:

  • Najdłuższy przejazd wykonany w Polsce miał długość aż 25 km (firma nie podała ile trwała ta jazda i ile zapłacił użytkownik)
  • Najaktywniejszy użytkownik w naszym kraju wykonał na hulajnogach Lime 734 przejazdy
  • W ciągu pierwszego roku działalności łączny czas wypożyczenia pojazdów Lime wyniósł ponad 32 tys. dni (to niemal 90 lat).

W materiałach pojawiają się także informacje na temat dwóch elementów środowiskowego wpływu obecności e-hulajnóg Lime w Polsce (ograniczenie emisji CO2 i zużycie paliwa). Przytaczamy je, z wyraźnym zastrzeżeniem, że nie wiemy jakie dane wyjściowe uwzględniano, ani jakich metod użyto do wyliczeń (proekologiczny przekaz jest z zasady częścią działań PR i budowania wizerunku firm hulajnogowych). Spółka nie wskazała żadnej metodologii.

  • Przejazdy na hulajnogach Lime pomogły w zaoszczędzeniu ok. 438 tys. litrów paliwa
  • Użytkownicy Lime w Polsce zapobiegli emisji blisko 76 ton dwutlenku węgla
Czytaj też:

Idzie zima. Które hulajnogi znikną z ulic, a które zostaną?

Według przywołanych statystyk globalnych (ich źródło również nie pojawia się w komunikacie), prawie połowa użytkowników na świecie korzysta z Lime, aby uzyskać dostęp do transportu publicznego. Jedna czwarta z nich deklaruje, że przejazdy hulajnogami zastępują im podróż samochodem.

– Po roku obecności w Polsce widzimy, że sektor mikromobilności rozwija się niezwykle szybko i jest przyszłością współczesnych miast – komentuje Jakub Olek, regional government relations director w Lime na Europę Wschodnią, Środkowy Wschód i Afrykę.


Czytaj też:

• Sto milionów przejazdów Lime na świecie

 

WSPARCIE