Ponad 2 miliony wypożyczeń i 167 tys. użytkowników – to statystyki Mevo po pół roku działania. System roweru miejskiego w Trójmieście jego operator, firma Nextbike, określa jako “najnowocześniejszy w Polsce”. Składa się wyłącznie z pojazdów wspomaganych elektrycznie.


Zewnętrzny press release – przedruk z ewentualnymi skrótami.
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść.


Liczba wypożyczeń pokazuje, że jednoślady są niezbędnym środkiem transportu. – Z rowerów IV generacji, na terenie Obszaru Metropolitalnego Gdańsk – Gdynia – Sopot
korzysta już ponad 167 tysięcy osób, które przez pół roku od startu sezonu dokonały ponad 2 mln 60 tysięcy wypożyczeń. Rowerowy boom dopiero przed nami – podsumowuje pierwsze sześć miesięcy systemu Mevo Paweł Orłowski, prezes Nextbike Polska.

Rowerzyści miejscy rosną w siłę. Mieszkańcy Obszaru Metropolitalnego, najchętniej
korzystają z rowerów w środy. Dniem największego oblężenia Roweru Mevo był 19 czerwca
– także środa. Wówczas padł rekord wypożyczeń – z jednośladów skorzystano aż 17.318 razy. Jest to najlepszy wynik w półrocznej historii systemu Metropolitalnego.

Statystyki Mevo pokazują, że przeciętny użytkownik pokonuje na miejskim rowerze dystans ok. 4 km. Najwięcej wypożyczeń jest w godzinach 16.00-17.00, czyli w czasie powrotu z pracy. Średni czas przejazdu to 24 minuty.

Najliczniejszą grupę – 56 proc. wszystkich zarejestrowanych – stanowią użytkownicy w wieku 13-30 lat (blisko 94 tys. osób). Mieszkańcy 14 gmin, w wieku od 30 do 65 lat to prawie 43 proc. (ok. 71,5 tys.). Seniorzy to grupa ponad 1 600 aktywnych rowerzystów miejskich (blisko 1 proc.).

Łącznie wszyscy użytkownicy systemu przejechali dotąd aż 6,6 mln km (to 17-krotnie większy dystans od drogi na Księżyc). Każdego dnia użytkownicy Mevo dokonali
średnio 11.256 wypożyczeń. Najbardziej topowe stacje OMGGS to: w Gdańsku – stacja nr 11044 Molo w Brzeźnie – ponad 21,5 tysięcy wypożyczeń. W Gdyni – 12053 Bulwar Nadmorski – prawie 17 tys. Od samego początku liderem jest stacja nr 10100 – Molo w Sopocie – ponad 26 tys. wypożyczeń.

Do końca tygodnia na ulice gmin zrzeszonych w Obszarze Metropolitalnym wyjedzie
kolejnych 200 rowerów. W następnym tygodniu dostarczone zostaną nowe partie
jednośladów. Do połowy października wyprodukowana zostanie pełna flota – 4080 sztuk.


Czytaj też:

“Nie będziemy czekać 10 lat” – wywiad z prezesem Nextbike

WSPARCIE